Tarih : 03.01.2014 - 11:36 Yorum : 0

Herkes yaktığını ödeyince '3,6 milyon' cepte kaldı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca yapılan araştırmaya göre, merkezi ısıtmalı binalarda 'herkesin yaktığı kadar ödemesine' dayanan sistemle yüzde 27 tasarruf sağlandı.

Herkes yaktığını ödeyince '3,6 milyon' cepte kaldı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, enerji tüketimini azaltmayı hedefleyen Enerji Verimliliği Kanunu çerçevesinde merkezi ısıtılan binalara getirilen "ısı paylaşım zorunluluğu" sisteminin enerji tasarrufuna etkilerini belirlemek üzere detaylı çalışma yaptı. Ankara, İstanbul, Bursa, Eskişehir ve Kocaeli'de yetkilendirilmiş ölçüm şirketlerinin hizmet verdiği binalarda yapılan çalışmayla, sistemin enerji tasarrufuna etkileri ortaya konuldu. Bu illerdeki 361 binada bulunan toplam 11 bin konut dikkate alınarak yapılan kıyaslamada, ısı pay ölçümü sonrası ortalama yüzde 27,5 enerji tasarrufu sağlandığı belirlendi. Buna göre, yaklaşık 3,5 milyon metreküp daha az enerji tüketilerek, ulusal ekonomiye 3 milyon 650 bin lira katkı sağlandı.
Sistemle Bursa'daki bir evde yılda ortalama 545, Eskişehir'de 486, Kocaeli'nde 470, Ankara'da 357, İstanbul'da 323 lira tasarruf edildi. Çalışmayla, ısı kontrol ve ölçüm cihazları için yapılan harcamanın, elde edilen enerji tasarrufuyla 2 yılda amorti edilebileceği ortaya çıktı.

 
 

YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber