Tarih : 24.11.2021 - 17:13 Yorum : 0

Kasım ayı enflasyon oranı ne zaman açıklanacak? Gözler TÜİK’ten gelecek açıklamada!

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından her ayın başında açıklanmakta olan enflasyon oranları, kasım ayı için henüz belirlenmedi. Aralık ayının yaklaşmasıyla gözler kasım ayı enflasyon oranlarına çevrildi. İnternet üzerinden yapılan araştırmalarda “Kasım ayı enflasyon oranı ne zaman açıklanacak?” “Kasım ayı enflasyon oranları nasıl?” sorularına cevap aranmaya başladı.

Kasım ayı enflasyon oranı ne zaman açıklanacak? Gözler TÜİK’ten gelecek açıklamada!

Kasım ayı enflasyon oranlarına dair herhangi bir açıklama henüz gelmedi. Aralık ayının yaklaşmasıyla birlikte gündeme gelen enflasyon oranlarının ne zaman açıklanacağı merak konusu oldu. Vatandaşlar, kira artış oranları, emeklilik zammı gibi konuların belirleyiciliği açısından kasım ayı enflasyon oranlarına dair bir açıklama bekliyor. Peki kasım ayı enflasyon oranları ne zaman açıklanacak? Enflasyon oranları emeklilik zammını nasıl etkileyecek? İşte detaylar…

EKİM AYI ENFLASYON ORANLARI

TÜİK tarafından yapılan açıklamaya göre Ekim ayı enflasyon oranı aylık bazda yüzde 2,39, yıllık bazda ise yüzde 19,89 olmuştu. Ekim ayında enflasyon %19,89 olarak belirlenmişti. Tüketici fiyat endeksi (TÜFE) aylık bazda yüzde 2,39 olurken, Yurt İçi Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) yüzde 5,24 artış göstermişti. Yurt içi üretici fiyatlarındaki yıllık enflasyon oranı ise yüzde 46,31 oldu.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıklamış olduğu verilere göre ekim ayı itibariyle 12 aylık ortalamaların dikkate alınması durumunda tüketici fiyatları yüzde 17,09, yurt içi üretici fiyatları ise yüzde 36,2 artış göstermişti. TÜFE, geçen yılın aralık ayına göre ekimde yüzde 15,75, geçen yılın ekim ayına göre ise yüzde 19,89 yükseliş göstermişti.

Yİ-ÜFE, geçen yılın Aralık ayına göre yüzde 37,34 iken geçen yılın ekim ayına göre yüzde 46,31 yükseldi. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından belirlenmiş olan yeniden değerleme oranına esas teşkil edilen Yİ-ÜFE, 12 aylık ortalamalara göre ise yüzde 36,2’lik bir artış göstermişti. Bir önceki aya göre yüzde 5,24 artış gösteren Yİ-ÜFE, geçen yılın aynı ayına göre ise yüzde 46,31’lik bir yükselme yaşamıştı.

Sanayinin 4 sektöründe ekim ayı yıllık bazındaki değişimler, madencilik ve taş ocakçılığında yüzde 32,25, imalatta ise yüzde 45,94 oranında bir artış görüldü. İmalatta yaşanan yüzde 45,94’lük, elektrik ve gaz üretimi/dağıtımında da yüzde 53,37’lik bir artış görüldü. Aynı artış su temininde de yüzde 32,4’lük bir oranda sağlandı.

KASIM AYI ENFLASYON ORANLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Henüz net bir açıklama yapılmaması nedeniyle merakla beklenen kasım ayı enflasyon oranlarının ne zaman açıklanacağı konusu da gündemde yerini aldı. Kasım ayı enflasyon oranının 3 Aralık tarihinde açıklanacağı belirtildi. Her ayın başında açıklanan enflasyon oranlarının, geleneği bozmadan saat 10:00’da açıklanması bekleniyor.

 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber