2021-09-02 11:48:28

Bakan Muş açıkladı: İhracatta Cumhuriyet rekoru kırdık

Son dakika haberi: Ticaret Bakanı Mehmet Muş, "Ağustos ihracatı 18,9 milyar dolar olurken en yüksek ağustos rakamına ulaştık. 12 aylık ihracatta da 207,5 milyar dolar ile yeni bir Cumhuriyet rekoru kırdık." dedi.

Bakan Muş açıkladı: İhracatta Cumhuriyet rekoru kırdık
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Son dakika haberi: Ticaret Bakanı Mehmet Muş, ağustos ayı dış ticaret rakamlarını açıkladı. Türkiye ekonomisinin, ağustos ayında 18,9 milyar dolar ihracat ile tüm zamanların en yüksek aylık değerine ulaştığını açıklayan Bakan Muş, "Son 12 aylık ihracat değerimizle 207 milyar 500 milyon dolar ile yeni bir Cumhuriyet tarihi rekorunu kırdık." dedi.

FIRSATÇILARA GÖZDAĞI

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, "Ticaret Bakanlığı olarak biz piyasayı bozucu faaliyette bulunanlara tekel oluşturarak fiyatları manipüle edenlere asla ve asla müsaade etmeyeceğiz. Haksız fiyat artışları ile vatandaşımızın kursağından geçecek ekmeğe gözünü diken fırsatçıların gözünün yaşına bakmayacağız. Çarşıda, pazarda ve markette arz talep dengesi ile uyuşmayan fiyat artışları ile vatandaşlarımızın cebine elini uzatanlara hesap soracağız."

İHRACATTA YENİ REKOR

Bakan Muş: "Ağustos ihracatı 18,9 milyar dolar olurken en yüksek ağustos rakamına ulaştık. 12 aylık ihracatta da 207,5 milyar dolar ile yeni bir Cumhuriyet rekoru kırdık."

Bakan Muş: "İhracatçımızın Merkez Bankası kaynaklarıyla Eximbank ve ticari bankalar aracılığıyla kullandığı reeskont kredilerinin miktarını 30 milyar dolara çıkardık."

İhracatçımızın Merkez Bankası kaynaklarıyla Eximbank ve ticari bankalar aracılığıyla kullandığı reeskont kredilerinin miktarını 30 milyar dolara çıkardık." dedi.

Muş, şöyle devam etti:

"Ocak-ağustos döneminde ihracat 2020'nin aynı dönemine göre yüzde 37 artarak 140,2 milyar dolar oldu. Yıl sonunda ihracatın 210 milyar dolara ulaşacağına inancımız tam. İhracattaki güçlü ivmeyle pandemi öncesi performansı geride bıraktık. Ağustosta ihracatın ithalatı karşılama oranı yıllık bazda 15,1 puan artışla yüzde 81,5 oldu."

Etiketler