Tgrt Haber
25 Şubat 2024 16:01 - Güncelleme : 25 Şubat 2024 16:24

İhtiyaç sahibi 4 milyon ailenin elektrik faturasını devlet ödeyecek! İşte başvuru şartları

İhtiyaç sahibi ailelere fatura desteği devam ediyor. 2024 yılı için 4 milyon 53 bin hanenin faturasını devlet ödeyecek. İşte başvuru için gereken şartlar ve destek tutarları

Editör: Betül Meral Sarıiz / Kaynak: TGRT Haber
İhtiyaç sahibi 4 milyon ailenin elektrik faturasını devlet ödeyecek! İşte başvuru şartları
elektrik faturası,elektrik desteği,elektrik ödeme,elektrik,ihtiyaç sahibi aileler

İhtiyaç sahibi hanelere devletten elektrik desteği sağlanacak. 2024 destek ödemelerinde tutarlar belli oldu. Bu yıl için 4 milyon 53 bin hanenin faturasını devlet üstleniyor.

DEVLET ELEKTRİK FATURASINI ÖDÜYOR

Hesaplamalara göre 10 milyar lirayı bulan elektrik faturasının, devlet ödenecek rakam ve tüketim karşılığı belli oldu. Buna göre, sırasıyla 125 kwh karşılığı 216.82 TL, 150 kwh karşılığı aylık 260.19 TL elektrik fatura desteği verilecek.

AYLIK ELEKTRİK TÜKETİM DESTEĞİ BELLİ OLDU

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları (SYD) tarafından düzenli merkezi yardım ve aylıklara ilişkin hak sahipliği belirlenen ve bu hak sahipliği devam eden hanelerin yararlanacağı elektrik tüketim desteği aylık 260 TL'ye kadar olacak.

İhtiyaç sahibi 4 milyon ailenin elektrik faturasını devlet ödeyecek! İşte başvuru şartları - 1. Resim

HANEDEKİ KİŞİ SAYISINA GÖRE DEĞİŞİKLİK GÖSTERİYOR

Bu kapsamda 1-2 kişilik muhtaç hanelere 75 kilovaatsaat (kwh) elektrik karşılığı 130.09 TL, 3 kişilik hanelere 100 kwh karşılığı 173.46 TL, 4 kişilik hanelere 125 kwh karşılığı 216.82 TL, 5 kişi ve daha fazla kişilik ailelere 150 kwh karşılığı aylık 260.19 TL elektrik fatura desteği verilecek.

DEVLET 10 MİLYAR TL’LİK FATURAYI ÜSTLENİYOR

Ortalama fatura destek tutarı 200 TL olarak baz alındığında bu şekilde aylık 800 milyon TL, yıl genelinde ise yaklaşık 10 milyar TL'lik elektrik faturası devlet tarafından karşılanmış olacak.

ELEKTRİK DESTEĞİNDEN KİMLER YARARLANACAK?

Düzenli sosyal yardım programlarından faydalanan ihtiyaç sahibi haneleri kapsayan söz konusu destek programından, 65 yaşını doldurmuş muhtaç kişiler, düzenli merkezi yardım alanlar, eşi vefat etmiş kadınlar, muhtaç asker aileleri, öksüz ve yetimler, kronik hastalık yardım programından faydalananlar yararlanabiliyor.

İhtiyaç sahibi 4 milyon ailenin elektrik faturasını devlet ödeyecek! İşte başvuru şartları - 2. Resim

ÖDEMELER PTT’DEN YAPILACAK

Yararlanacakların herhangi bir kuruma başvuru yapmasına gerek yok. Kimlik kartı ve elektrik faturası ile PTT şubesine gitmesi yeterli.

Düzenli sosyal yardım almaya ilişkin verilmiş hak sahipliği kararı devam eden hanelerin sistem üzerinde aylık kontrolü yapıldıktan sonra ödemeler hazırlanıyor.

KİRACI OLMAK DESTEK İÇİN ENGEL DEĞİL!

Hak sahiplerinin oturdukları evde kiracı olmaları ve elektrik sayaçlarının ev sahibinin üzerine olması da destekten yararlanmasına engel teşkil etmiyor. Hak sahibi bakanlığın sisteminde kayıtlı olduğu için başka belge olmadan destekten yararlanıyor.

Diğer taraftan, bu yıl da hâlen devam eden ısınma amaçlı kömür desteği kapsamında geçtiğimiz yıl 1.9 milyon haneye 1.7 milyon ton kömür desteği sağladık. Geçen yıl 634 milyon lira tutarında doğalgaz tüketim desteğinde bulunduk" demişti.

Kaynak: TGRT Haber
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...