Tgrt Haber
28 Kasım 2023 12:07 - Güncelleme : 28 Kasım 2023 12:21

İkinci el araç fiyatları yüzde 30 düştü: Yeni indirimler yolda mı?

Yatırımcının yüksek faizler nedeniyle otomobilden vazgeçmesi ikinci el araç piyasasındaki durgunluğu desteklemeye devam ediyor. Fiyatların yüzde 30 gerilediğini ifade eden uzmanlar araç fiyatlarının önümüzdeki günlerde düşmeye devam edeceğini açıkladı.

Editör: Sevde Nur Demir / Kaynak: TGRT Haber, İhlas Haber Ajansı
İkinci el araç fiyatları yüzde 30 düştü: Yeni indirimler yolda mı?
2.el Otomobil Fiyatları, Otomobil

Taşıt kredi faizlerinin yüzde 3’e çıkması ve mevduat faizlerindeki artış yatırımcıyı tasarrufa yönlendirdi. Ticaret Bakanlığı’nın aldığı önlemler sonrası stokçuluğun da ortadan kalkmasıyla hem araç bollaştı hem de fiyatlar yüzde 30’a kadar geriledi.

FİYATLAR YÜZDE 35 DAHA DÜŞEBİLİR

İkinci el otomobil piyasasındaki durgunlukla beraber fiyatlar ortalama yüzde 30 geriledi. Oto galericiler piyasadaki durgunluğun bir süre daha devam edeceği konusunda hemfikir. Son üç aydır fiyatlardaki düşüşler sürüyor. Talebin olmadığını belirten galericiler, durgunluğun bir süre daha devam edeceğini söyledi. İkinci el otomobil fiyatlarının önümüzdeki günlerde yüzde 35’lere kadar gerileyeceği öngörülüyor.

HIZLA GERİLİYOR

İkinci el otomobil piyasasının durgun devam ettiğini belirten galerici Yılmaz Kebapçı, “Fiyatlar hızlı bir şekilde aşağı iniyor. Şu anda köpük kalktı diyebiliriz. Bunun sebeplerinden bir tanesi stokçuların aradan çıkması ve talep de büyük oranda düştü. Şu anda fiyatlardaki gerileme yüzde 25-30 arasında değişiyor. Sıfır araçlarda da ilan yoğunluğu olmaya başladı. Elinde olanların çoğu yatırım için almıştı şimdi ise satmak istiyor. Bunun nedeni ise faiz oranlarının artması” şeklinde konuştu.

İkinci el araç fiyatları yüzde 30 düştü: Yeni indirimler yolda mı?

DURGUNLUK YAKIN ZAMANDA BİTMEYECEK

İkinci el otomobil piyasasında i durgunluğun 3 aydır devam ettiğini vurgulayan oto galerici Gökhan Ardeşen, “Bu durgunluğun yakın zamanda biteceğini düşünmüyoruz. Fiyatlardaki düşüş ortalama en yüksek seviyeden yüzde 30 geri geldi. Bu durumun önümüzdeki dönemlerde de yüzde 35’lere kadar gerileyeceğini düşünüyoruz. 

TALEP AZALDI

Talep ise eskiye göre çok fazla yok. Yatırım için lüks araç alan vatandaşlar araçlarını elden çıkartmak istiyor. Yatırımcı oldukları içinde faize yöneliyorlar. Bununla birlikte sıfır araçlarda yapılan kampanyalar nedeniyle de aracını satıp model yükseltmek istiyorlar” ifadelerini kullandı.

Yükselen enflasyonla beraber maliyetlerin artması ve dolar kurundaki artış otomobil fiyatlarını rekor seviyelere taşıdı. Bu olumsuz durumlara bazı oto galericilerin stokçuluk yapması da ekleninde araba fiyatları hem ikinci elde hem de sıfır yükseldi. Ticaret Bakanlığı tarafından alınan önlemler ve kredilerdeki artış talebin azalmasına yol açtı. Bazı ilan sitelerinde 300-500 bin liraya kadar ikinci el araç satışlarının yapıldığı görüldü. 

Kaynak: TGRT Haber, İhlas Haber Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...