2021-08-26 17:14:41

İlk kapsamlı araştırma: El yıkamak yetersiz kaldı, lavabo tesisatları da tehlikede

Reading Üniversitesi'nde yapılan araştırmaya göre el yıkamanın lavabolarda bakteri birikimine neden olduğu ortaya çıktı. Bakteri türlerinin tesisata göre farklılık gösterdiğini belirten araştırmacılar P ve U şekilli tesisatların üreme için en uygun ortamlar olduğunu ifade ettiler. Ayrıca araştırmacılar rutin temizliğin bakterileri öldürmediğinin de altını çizdi.

İlk kapsamlı araştırma: El yıkamak yetersiz kaldı, lavabo tesisatları da tehlikede
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Koronavirüsle mücadelede en büyük önlemlerimizden bir tanesi el temizliği olurken, Reading Üniversitesi tarafından çarpıcı bir araştırma gerçekleştirildi.

Bugüne kadarki en kapsamlı hastane dışı araştırmada el yıkamanın lavabolarda bakteri birikimine neden olduğu ortaya konuldu. Araştırma hastane dışında bulunan 123 lavabodan örnek alınarak yapıldı.

Çaşlışmanın bulgularına göre, el yıkamanın evlerdeki lavaboların su tesisatında büyüyen bakteri topluluklarının şekillenmesine katkıda bulunduğu kaydedildi. Bakteri türlerinin tesisata göre farklılık gösterdiğini belirten araştırmacılar P ve U şekilli tesisatların üreme için en uygun ortamlar olduğunu ifade ettiler.

Popular Science dergisinde yer alan araştırmada, hangi bakteri ailesinin daha fazla bulunduğunu, tesisat sisteminin türünün etkilediği de anlaşıldı. Lavabo altı süzgeçli tesisatta Moraxellaceae bakterilerinin, P-türü kavisli tesisatı olan lavabolarda ise Burkholderiaceac bakterilerinin daha fazla bulunduğu bildirildi.

RUTİN TEMİZLİK BAKTERİLERİ ÖLDÜRMÜYOR

Bilim insanları örnek aldıkları lavaboların tamamının düzenli olarak temizlendiğinin altını çizerken, konuya ilişkin açıklamada bulunan üniversitenin doktora araştırmacısı Zoe Withey, “Araştırmada bağırsaklardan gelen bakterilerin tesisat içinde daha fazla etkiye sahip olmasını beklerken, el üzerindeki bakterilerin tesisattaki bakterileri daha fazla beslediğini gördük. Rutin temizlik sırasında bu alanlara ulaşmak mümkün olmayabilir ve bu nedenle de tesisatlarda daha dirençli bakteriler oluşabilir” yorumunu yaptı.

SADECE EL YIKAMAK ÇÖZÜM DEĞİL

Üniversiteden Biyoinformatik Öğretim Üyesi Dr. Hyun Soon Gweon, “Bulgularımızın insanlara, ellerindeki bakterilerin iyice yıkandıktan sonra bile genellikle hayatta kaldığını ve sabunlu suda bile büyüyebildiğini gösterdiğini umuyoruz. Ellerimizdeki bakterileri çevreye yayıyoruz ve lavabonun tesisatı onlara büyüyebilecekleri ve kalıcı olabilecekleri bir yer sağlıyor. Bakterilerin bulaşmasını azaltmak için lavaboların ve çevresindeki alanların kapsamlı bir şekilde dezenfekte edilmesi gerekiyor. Yani sadece ellerimizi yıkamak, çözüm değil” dedi.

Gweon sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sık sık duyduğumuz koronavirüsle mücadele için ‘ellerinizi yıkayın’ sloganı, sadece el hijyeninin önemini vurgulamakla kalmadı, aynı zamanda iyi tasarlanmış ve düzenli olarak temizlenen lavabolara da ihtiyacımız olduğunu gösterdi.”

Etiketler