2022-06-30 11:56:06 | Son Güncelleme : 2022-06-30 12:06:43

İmar affına kapı: TBMM'ye sunulan kanun teklifinde dikkat çeken detay

AK Parti’nin TBMM’ye sunduğu toplam 57 maddeden oluşan kanun teklifinde detay dikkati çekti. Teklif kabul edilirse imar affına benzer bir hükme de imza atılacak. Yapıların elektrik ve su aboneliğine ruhsat almalarına düzenleme getiriliyor.

İmar affına kapı: TBMM'ye sunulan kanun teklifinde dikkat çeken detay
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

31 Aralık 2021 tarihinden önce yapılmış inşaatlarda, elektrik ve su aboneliği için ruhsat alma ve ruhsata göre yapma şartı kaldırılıyor

AK Parti, Kredi Garanti Fonu'na (KGF) aktarılacak kaynağın 100 milyar Türk Lirasına (TL) yükselmesini ve memurlara 3600 ek gösterge verilmesini içeren toplam 57 maddeden oluşan kanun teklifini Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) sundu.

Hazırlanan teklifte yer alan bir maddede 3194 sayılı İmar Kanunu’nda önemli bir değişiklik yapılıyor.

Uzmanların imar affına benzer bir hüküm olarak değerlendirdiği teklife göre 31 Aralık 2021 tarihinden önce yapılmış inşaatlarda, elektrik ve su aboneliği için ruhsat alma ve ruhsata göre yapma şartı kaldırılıyor.

KISA SÜREDE KANUNLAŞACAK

Toplam 57 maddeden oluşan teklifin Türkiye Büyük Millet Meclisi tatile girmeden kanunlaşması bekleniyor.

Kanun teklifinin 37’nci maddesi ile 3194 sayılı İmar Kanunu madde gerekçesinde yazdığı şekliyle; kaçak kullanımın azaltılması amacıyla inşaat ruhsatı almış ancak kullanma izni verilmeyen yapılara geçici olarak elektrik ve su aboneliği verilmesiyle ilgili süre uzatılıyor.

Yani 1 Temmuz 2022’ye kadar bu kapsamda olan yapılara abonelik verilebilecek. Madde ile getirilen asıl önemli düzenleme ise elektrik ve su aboneliği verilebilmesi için yapı (inşaat) ruhsatı alınmış ve buna göre yapılmış olma şartı 31 Aralık 2021 tarihine kadar yapılmış binalar için aranmayacak. Başka bir ifade ile elektrik ve su aboneliği alabilmek için yapı ruhsatı almış olma şartı kaldırılarak, bu durumdaki binalara bir çeşit af getirilmiş oluyor.

İMAR AFFININ ÖNÜNÜ AÇACAK

Düzenlemeyi değerlendiren uzmanlar, bunun doğrudan bir imar affı olmadığını, ancak imar affının önünü açabilecek bir uygulama olduğunu kaydetti. Düzenlemenin aynen kanunlaşması halinde, yaptıkları konutlar için iskan almamış müteahhitlerin daha kolay satış yapmasının önünün açıldığını kaydeden kaynaklar, “Günümüzde müteahhitler konutu satıyorlar fakat iskan olmadığı için elektrik ve su aboneliği şantiyeden kullanılıyordu. Ev alanlar da sürekli müteahhidi sıkıştırıyorlardı. Bundan sonra imar başvuruları da düşebilir” değerlendirmesinde bulundular.

Etiketler

Şahin KILINÇARSLAN 2 Temmuz 2022 21:59

Umutla bekliyoruz.