2021-11-25 12:20:30

Dolar fırsatçıları harekete geçti: iPhone 13 için 43 bin TL'lik fahiş fiyat!

Apple’ın, dolar kurunun Türkiye’de hızla değişmesi üzerine iPhone satışlarını geçici olarak durdurma kararı fırsatçıları harekete geçirdi. Bazı satıcılar Türkiye’nin önde gelen e-ticaret platformları başta olmak üzere internet üzerinden ellerindeki iPhone 13 modellerini resmi satış fiyatından yüzde 87 seviyelerini bulan daha fazla fiyatla 43 liraya satışa sundu.

Dolar fırsatçıları harekete geçti: iPhone 13 için 43 bin TL'lik fahiş fiyat!
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Son birkaç günde dolar kuru rekor kırarak 13 lira seviyelerini görünce Apple, başta iPhone olmak üzere online ürün satışlarını geçici olarak durdurdu. Apple’ın güncel döviz kurları üzerinden yeni fiyatlama çalışmaları devam ederken, fırsatçılar Apple’ın bu kararıyla harekete geçti. Bazı satıcıların ellerindeki iPhone 13 modellerini Türkiye’nin önde gelen e-ticaret siteleri üzerinden fahiş fiyatlarla satışa sunduğu gözlendi.

Özellikle Türkiye’nin önde gelen e-ticaret platformları Trendyol ve Hepsiburada üzerinden satış yapan bu satıcıların iPhone 13 için belirledikleri fiyat etiketleri 43 bin TL’leri geçti.

IPHONE 13'E 43 BİN LİRA FİYAT BİÇTİLER

Habertürk’ten Necdet Çalışkan’ın haberine göre; iPhone’un en üst modeli olan 1 TB’lik iPhone 13 Pro Max’in Türkiye’deki tavsiye edilen perakende satış fiyatı 22 bin 999 TL’ye piyasaya sunarken iPhone 13 modellerine fiyatlar bu e-ticaret sitelerinde 43 bin 67 TL’lere yükseltildi.

Yüzde 87’leri aşan oranla resmi satış fiyatından daha yüksek fiyatlarla fırsatçılık yapan satıcılar, “Büyük fırsat ürünü”, “Son 1 ürün” gibi ifadeler kullanarak kendilerine Efsane Cuma, Black Friday, Efsane Günler gibi güncel kampanyalar arasından pay kapmaya çalışıyorlar.

YÜKSEK FİYATTAN İNDİRİM YALANI

Fahiş fiyatlar koyarak tüketicileri yanıltan fırsatçılar bununla da kalmayarak, bu fiyatların aslında daha önce hiç olmadığı bir seviye olan 49 bin 999 TL’den indirilerek sözde indirim adı altında 37 bin TL’lere kadar düşürüldüğünü ifade edilerek tüketiciler yanıltıyor.

Bir yandan Türkiye’de dolar kurunun hızla yükselmesi bir yandan da çip krizine bağlı tedarik sorunu yaşanması nedeniyle iPhone'lar için fiyatlama yapmakta zorlanılırken başta Trendyol ve Hepsiburada olmak üzere e-ticaret platformlarının, söz konusu satıcılara yönelik uygulanan bu fahiş fiyatlarla ilgili olarak bir adım adım atmayacağı ise merak konusu.

Etiketler