Tarih : 09.12.2021 - 16:59 Yorum : 0

İran’a ihracat sonrası beyaz et fiyatları yüzde 30 arttı

Artan gıda ürünlerine tavuklar da eklendi. Türkiye’den İran’a beyaz et ihracatı da artınca yerli piyasada beyaz et çeşitlerinde olan tavuk göğsünün fiyatı yüzde 30 zamlandı.

İran’a ihracat sonrası beyaz et fiyatları yüzde 30 arttı

Son dönemde gıda ürünlerine gelen zamlardan beyaz et de nasibini aldı. İran’a beyaz et ihracatının artması ile birlikte tavuk fiyatları adeta uçuşa geçti. Mutfaklarda sıkça kullanılan ürün olan tavuk göğsü fiyatını yüzde 30 arttırdı.

“VATANDAŞIN BEYAZ ETE TALEBİ FAZLA”

Bursa'da Tuz Pazarı’nda uzun yıllardır tavuk satan Murat Ay, "Bugünlerde piliç ürünlerine maalesef yüzde 30 ila yüzde 40 arası zam geldi. Beyaz etin zamlanmasının sebeplerinden biri de, İran’a yüksek miktarda beyaz et ihracatı olduğu söyleniyor. Vatandaşın beyaz ete talebi çok fazla. Bugün restoranlar ve kafeler başta olmak üzere hemen hemen bütün mutfaklarda yüzde 80 göğüs eti kullanılıyor. Bilhassa kış mevsiminde tavuk şiş, tavuk sote, tavuk kızartma çeşitlerine rağbet çok fazla. Hâliyle göğüs eti fiyatları da yüzde 30 arttı" dedi.

“ESNAFTA MARKETLERDEN DAHA UCUZ”

Esnaf dükkânlarında fiyatların marketlere nazaran daha ucuz olduğunu savunan Murat Ay, "Biz esnaflarda göğüs eti fiyatı süpermarketlere göre çok daha uygun. Biz göğüs etinin kilosunu 35 liraya satıyoruz. Süpermarketlerde ve AVM’lerde ise göğüs etinin kilosu 45 liradan başlıyor, 75 liraya kadar çıkıyor’’ diye konuştu. Murat Ay, tavuk kanadının kilosunun 33, bütün pilicin 24, kelebeğin 26, pirzolanın 38, tavuk incik fiyatının ise 37 lira olduğunu söyledi.

Kaynak : İhlas Haber Ajansı
Etiketler : İran Tavuk Fiyat İhracat Zam
 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber