2022-07-01 09:41:34 | Son Güncelleme : 2022-07-01 09:55:54

İslam Memiş, altın ve gümüş için yeni fırsatları açıkladı: Gram, çeyrek, tam, cumhuriyet altını bugün ne kadar oldu?

Son videosunda kararsız yatırımcıları hedef alarak çok önemli uyarılarda bulunan İslam Memiş, bu sefer de altın ve gümüş için ortaya çıkan fırsatlar konusunda dikkate değer açıklamalar yaptı. Memiş, "Eylül ayında yeni kapanmalar konuşulurken altın ons fiyatlarının baskılanması esasında yukarı yönlü hareketlerin ne derecede hızlı olacağının işaretidir" yorumunda bulundu. Memiş'in açıklamalarının ardından "Dolar bugün ne kadar oldu, altın fiyatları yükselir, gram altın düşer mi" gibi sorular araştırılıyor. İşte 1 Temmuz 2022 yarım, gram, çeyrek altın ve gümüş fiyatları...

İslam Memiş, altın ve gümüş için yeni fırsatları açıkladı: Gram, çeyrek, tam, cumhuriyet altını bugün ne kadar oldu?
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Finans Uzmanı İslam Memiş, düşüş eğiliminde olan altın ve gümüş fiyatları ile ilgili önrmli açıklamalarda bulunarak, "Altın ve günüş fiyatlarındaki düşüş devam eder mi?, döviz kurundaki fiyatlar tekrar yükseliş yönünde olur mu? Ev, araba alacak yatırımcılar neler yapabilir? Hangi politikaları uygulayabilir" sorularının cevabını verdi.

"BORSADA UCUZ SENETLER VAR"

Borsa İstanbul'da 2 ay süresince ciddi bir ralli süreci beklediğini ifade eden İslam Memiş şu açıklamaları yaptı:

Borsa İstanbul yüz endeksi 2403 puan seviyesinde. 2516 seviyesinde buradan hızlı bir toparlanma ve önümüzdeki 2 ay boyunca da borsada ciddi bir ralli süreci olabilir. Söylemlerim vardı, öngörülerim vardı. Bu öngörülerim hala geçerli. Borsa tarafında ben ucuz hisse senetlerinin olduğunu, özellikle yaz aylarında bu borsa istanbul yüz endeksinde yukarı yönlü hareketlerin devam edeceğini tahmin ediyorum. O yüzden şu an ki Borsa İstanbul yüz endeksindeki rakamsal değerler bana uygun bir fiyat olduğunu gösteriyor. 

"DOLAR KURUNDA DALGANMALARA DİKKAT EDİN"

Piyasaların tam oturmadığını göz önünde bulundurarak ciddi dalgalanmalar yaşandığını söyleyen İslam Memiş şunları kaydetti:

Dolar/TL kuru şu an itibariyle 16.69 lira seviyesinde. BDDK kararından sonra Pazartesi günü 16.07 seviyesini test eden dolar/TL kurunun dar bant aralığına sıkıştığını, yukarıda 16.75 seviyesinde direnç seviyesi olarak belirlediğini gözlemliyoruz. Ancak son videomda şu öngörüden bahsettim: Önümüzdeki 2 ay Dolar/TL kuru 16-17 TL bandı aralıklarında dalgalanır. Bir bakarsınız 16 liraya kadar geri çekilebilir, bir bakarsınız yukarı yönlü ataklar gerçekleştirir. Ama bu bant aralığına dikkat etmekte fayda var.  Ancak yine şunu ifade etmek isterim. Sizin ekranda görmüş olduğunuz dolar kuru ya da diğer yabancı para birimleri kurların gerçek değerini yansıtmadığını ifade etmek isterim. Bugün gün aralığında 16.52-16.76 TL geniş bant aralığında işlemler gerçekleştirildi. Günlük bazda çok ciddi dalgalanmalar var. Dolayısıyla da piyasa tam oturmadığı için bu dalgaların devam edeceğini tahmin ediyorum. Hem makas aralığı hem de dalgalanmalara dikkat etmek gerekiyor. 

EURO CİDDİ BİR YATIRIM ARACI

Eline para geçenlerin veya bulunduranların yeni yatırım aracı olarak euroya yönelmesi gerekiğini dile getiren Finans Uzman İslam Memiş, "Euro/TL kuru 17.40 TL seviyesinde şu an. Ama Kapalıçarşı piyasasında 17.45 TL seviyesinde. Gün içerisinde 17.23-17.55 lira aralığında işlemler gerçekleştirildi. Bugün Euro, dolar karşısında biraz daha fazla değer kaybetti. Çünkü euro dolar paritesi 1.04 seviyesinin altına sarktı. Bugün 1.03.82 - 1.04,68 arasında işlemler gerçekleştirildi. Dolar paritesi karşısında ucuz kaldığı için yeni eline para geçmiş ve dolar almayı düşünen yatırımcılar var ise euronun şu anda ucuz olduğunu bilmesi gerekiyor." dedi

ALTIN FİYATI BUGÜNDEN İŞARET VERİYOR

Şu anda gram altın seviyesi 974 TL olduğunu görüyoruz. Gün içerisinde 975-994 lira aralığında işlemler gerçekleştirildi. Ama Kapalıçarşı piyasasında gram altın fiyatı 983 TL civarında. Yine bankalardan altın almak istediğiniz zaman makas aralığını göz önünde bulundurun. Değişken fiyatlar görülebilir. O yüzden altın fiyatları düşüyor, almayalım biraz daha bekleyelim düşüncesi olan arkadaşlarımı uyarmak isterim. Yine şunu ifade ettim, 1000 lira seviyesinin altında, 950-1000 TL aralığında kademeli alım yapabilirsiniz. Bu şekilde alan çok sayıda arkadaşımız oldu. Bana göre çok iyi bir karar, neden? Bir sonraki atak 1050, bir sonraki atak 1200 ve yılın son çeyreğine doğru 1450 rakamları benim için şaşırtıcı olmayacaktır. Bu öngörümde herhangi bir değişiklik olmadığını bütün videolarımda sık sık söylüyorum. Dünyada baskılanabilir bir yatırım aracı varsa bunun bir adı altın diğer adı da gümüştür. Ciddi bir baskı altında, ciddi bir manipülasyon altı. Finansal piyasaları takip eden arkadaşlar bunun zaten şuurunda. Neden? Bütün ülkelerde enflasyon patlak vermişken ve Eylül'de yeni kapanmalar konuşulurken ve farklı kredi süreçleri başlayacakken altın ons fiyatı baskılanması aslında yukarı yönlü atakların yükselişinin ne kadar hızlı olacağının işaretini bugünden vermektedir. 

1 TEMMUZ 2022 GÜNCEL ALTIN FİYATLARI NE KADAR?

  • ALTIN (TL/GR) 965,42
  • 22 Ayar Bilezik 880,17
  • Altın (ONS) 1.797,57
  • Altın ($/kg) 57.531,00
  • Altın (Euro/kg) 60.145,00
  • Cumhuriyet Altını 6.292,00
  • Yarım Altın 3.146,00
  • Çeyrek Altın 1.576,00
  • Reşat Altını 6.324,47
  • Kapalicarsi Ziynet 5 li 31.721,16

DOLAR KURU BUGÜN NE KADAR?

Dolar, geçtiğimiz Cuma akşamı BDDK açıklamasıyla sert bir gerileme ile 16.49 seviyelerine kadar düşmüştü. Pazartesi günü itibariyle 16.60 TL seviyelerinde olan dolar, tahmin edilen bant aralığında bir nebze yükseldi.

Hali hazırda dolar kuru fiyatı 16,71 Türk Lirası civarında dolaşırken, euro kuru ise bugün 17,46 Türk Lirası seviyelerinde seyrediyor. Cuma günü yani haftanın son işlem gününde gözler şimdi Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yapacağı asgari ücret açıklamasına çevrildi.