2022-01-03 18:55:29

İslam Memiş'ten 2022 yılında gram altın için çarpıcı tahmin: 1450 TL seviyesini görebilir

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, altını olan veya yatırım yapmak isteyenler çarpıcı tahminlerde bulundu. Altın ve döviz kuru ile ilgili tahminlerini söyleyen Memiş, gram altın için rekor öngörüsünü paylaşırken yatırımcılara tavsiyelerde bulundu.

İslam Memiş'ten 2022 yılında gram altın için çarpıcı tahmin: 1450 TL seviyesini görebilir
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın geçtiğimiz yılın son kabine toplantısında açıkladığı ‘Kur korumalı TL mevduat’ sonrasında döviz ve altındaki rüzgar tersine döndü. 18 seviyelerine kadar yükselen dolar TL, 10 lira seviyelerine kadar düştü.  Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, 2022 yılı içerisinde tahminleri açıklarken piyasalardaki dalgalanmanın 3 ay kadar daha sürebileceğini belirtti.

DOLAR TAHMİNİ VE ENFLASYON AÇIKLAMASI

TÜİK tarafından açıklanan Aralık ayı enflasyonun yüzde 13,58 arttı. Kasımda yüzde 21,31 olan yıllık enflasyon aralık ayında yüzde 36,08'e yükseldi. İslam Memiş, yüksek enflasyon olduğunu belirtirken önümüzdeki aylarda da yükselişin devam etmesini beklediğini sözlerine ekledi. Memiş, şubat ayından sonra enflasyonun frenleyeceğini belirtirken döviz kurundaki yükselişe dair tahminlerde bulundu. Memiş, 13,80 seviyesine gelen ve gerileme görülen dolar kurunda yüksek tansiyonun devam edeceğini ve bu dalgalanmaların 3 ay devam etmesini beklediğini ifade etti. 

OCAK AYI ÇOK ÖNEMLİ

Ocak ayında alınacak ve açıklanacak rakamların çok önemli olduğunu söyleyen İslam Memiş, Çarşamba akşamı FED’in form tutanakları olduğunu hatırlatarak Ocak ayı içerisinde TCMB’nin ve FED’in faiz kararı piyasalar için kritik öneme sahip olduğunu belirtti. Yatırımcıların kafasının karışık olduğunu söyleyen Memiş, “Düşüş mü yükseliş mi olacak? Ben düşüşlerin bittiğini düşünmüyorum. Alım fırsatı olarak değerlendireceğim rakamlar olacak. Mesela Dolar - TL kurunda 12,60 lira seviyesini destek seviyesi olarak takip edeceğim. Gram altın - TL fiyatında 710, devamında 680 lira seviyesine kadar geri çekilme olabilir. Ama yıllık bazda bakmak gerekiyor. Yıl içinde hem döviz hem altının ve gümüşün ONS fiyatında yeni rekorlar bekliyor olacağım” ifadelerini kullandı.

İSLAM MEMİŞ GRAM ALTIN TAHMİNİ

2021 yılında baskı altında kalan ONS fiyatı olduğunu söyleyen İslam Memiş, 2022 yılında enflasyon fiyatlaması içerisinde olacak bir ONS altın ile karşılaşılabileceğini belirtirken gram altının TL fiyatının 1450 lira seviyesini görebileceğini ifade etti. Memiş ayrıca gümüşün gram fiyatının da 20 lira seviyesinde olacağını tahmin ederken yatırımcıların uzun vadeli pozisyonlarını koruması gerektiğini söyledi. Memiş yatırımcılara yabancı para birime yatırım yapılacaklar ise bunun “Sterlin” olabileceğini ifade ederken 2022 yılında Sterlin’in en çok konuşulacak para birimi olacağını tahmin ettiğini söyleyerek sözlerini tamamladı.

Etiketler