20˚
İstanbul
20˚
şiddetli yağmur
Nem %66
Rüzgar 10.12 /s
Perşembe
16˚/12˚
Cuma
20˚/12˚
Cumartesi
21˚/14˚
Pazar
23˚/16˚
18 Mayıs 2022 Çarşamba
2021-11-25 10:53:45

İşsizlik maaşı koşulları nelerdir? 9 ay sigortalı çalışan işsizlik maaşı alır mı?

İşsizlik maaşı konusu, geçtiğimiz gün yapılan kabine toplantısı sonrası gündeme gelmişti. 2022 işsizlik maaş zammının ne kadar olacağı merak edilirken, bu imkândan kimlerin faydalanabileceği de bir diğer sorgulanan konu oldu. İnternet üzerinden yoğun bir araştırma yapan vatandaşlar, “İşsizlik maaşı koşulları nelerdir?”, “9 ay sigortalı çalışan işsizlik maaşı alır mı?” sorularına cevap aramaya başladı.

İşsizlik maaşı koşulları nelerdir? 9 ay sigortalı çalışan işsizlik maaşı alır mı?
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Asgari ücretteki değişikliklere bağlı olarak belirlenen işsizlik maaşı, ülke genelinde birçok vatandaşın yakından takip etmekte olduğu konulardan biri. 2022 Ocak ayına yaklaştığımız bu günlerde asgari ücret ve işsizlik maaşlarında yapılacak olan zamlar yeniden gündeme geldi. Peki işsizlik maaşı koşulları nelerdir? 9 ay sigortalı çalışan işsizlik maaşı alır mı? İşte detaylar…

İŞSİZLİK MAAŞI KOŞULLARI

İşsizlik maaşından faydalanabilmek için bazı koşullara sahip olmak gerekmekte. Öncelikle bir iş yerinde işsizlik sigortası kapsamında çalışırken herhangi bir sağlık problemi olmamasına, yeterliliğin sağlanmış olmasına rağmen çalışanın kendi istek ve kusuru dışında işini kaybetmesi durumunda, hizmet akdinin feshinden önceki son 120 gün hizmet akdine tabi olmak şartıyla son üç yıl için de en az 600 gün işsizlik sigortası primi ödemiş olunması gerekmektedir.

Ayrıca hizmet akdinin feshinden sonraki 30 gün içinde en yakın İŞKUR’a şahsen ya da elektronik ortam üzerinden başvuru yaparak iş almaya hazır olduğunu bildirmek koşulu aranmaktadır. Bu şartların sağlanması durumunda işsizlik sigortası hizmetlerinden faydalanılabilmektedir. Mücbir sebepler dışında 30 gün içinde başvurulmaması durumunda ise başvuru için gecikilen süre toplam hak sahipliği süresinden düşülmektedir.

Bunların dışında aşağıdaki koşulların sağlanması da gerekmektedir:

  • Hizmet akdi sona ermeden önceki son 120 gün hizmet akdine tabi olmak,
  • Kendi istek ve kusuru dışında işsiz kalmış olmak,
  • Hizmet akdinin feshinden sonraki 30 gün içinde en yakın İŞKUR şubesine elektronik ortamdan ya da şahsen başvurmak,
  • Sigortalı işsizlerin iş almaya hazır olduğunu bildirmesi.

KİMLER İŞSİZLİK MAAŞI KAPSAMINDADIR?

İşsizlik maaşından faydalanacak bireylerin aşağıda yer alan sigortalar kapsamında bulunması gerekmektedir:

  • Banka sandıklarına tabi sigortalılar,
  • Bir hizmet akdine dayalı olarak çalışmakta olan sigortalılar,
  • İstenilmesi durumunda;
  • Kısmi süreli iş sözleşmesi ile çalışmakta olan sigortalılar,
  • Ticari taksi, dolmuş ve benzer nitelikteki şehir içi toplu taşıma araçlarının işyerleri ile Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından belirlenen alanlarda kısmi süreli iş sözleşmesi ile çalıştırılan kişiler,
  • Birden fazla kişi tarafından çalıştırılan ya da çalıştıkları kişilerin yanında çalışma gün sayısı 10 günden az olan kişiler işsizlik maaşı kapsamında yer almaktadır.
Etiketler