Tgrt Haber
26 Temmuz 2022 10:17 - Güncelleme : 26 Temmuz 2022 11:31

Bakan Karaismailoğlu tarih verdi: İstanbul'a 3 yeni metro hattı geliyor

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, İstanbul'a 3 yeni metro hattı yapılacağının müjdesini verdi. 3 metro projesinin de eylül ayı sonuna doğru biteceğini söyleyen Bakan Karaismailoğlu, İBB'ye de yarım kalan metro hatlarının devam ettirilmesi çağrısında bulundu. İsmailoğlu, 2023 yılının ilk aylarında İstanbul'dan Sivas'a hızlı tren seferlerinin de başlayacağını da dile getirdi.

Bakan Karaismailoğlu tarih verdi: İstanbul'a 3 yeni metro hattı geliyor
İstanbul, Metro

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, AK Parti İstanbul İl Başkanlığı tarafından başlatılan "Yüz Yüze 100 Gün Programı" kapsamında Kağıthane'de bir dizi temaslarda bulundu.

Bütün gün Yüz Yüze 100 Gün programı kapsamında Kağıthane'yi didik didik dolaşacaklarını dile getiren Karaismailoğlu, "Bütün derdimiz ve amacımız vatandaşımızın, milletimizin gönlüne girmek. Yaptığımız işlerde amacımız sadece ve sadece yaptığımız hizmetleri vatandaşımız kullandığında onun mutlu olmasıdır ve onun güler yüzüdür" diye konuştu.

Karaismailoğlu, ülkenin geleceği ve vatandaşların hayatını kolaylaştırmak için çalışmalarına gece-gündüz demeden devam ettiklerini kaydederek, 2002'den sonra Türkiye'nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde "hayal dahi edilemeyecek" işleri başardığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 1994'te İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevine geldikten sonra hayata geçirdiği projelerden bahseden Karaismailoğlu, kendisinin de 1995'te İBB'de göreve başladığını aktardı. Karaismailoğlu, Erdoğan'ın kısa sürede bütün sorunları çözdüğünü ve milletin gönlüne girdiğini belirterek, 2002'den bu yana ulaşım ve haberleşmede hayata geçirdikleri projelerden bahsetti.

Bakan Karaismailoğlu tarih verdi: İstanbul'a 3 yeni metro hattı geliyor

İSTANBUL'DAN SİVAS'A HIZLI TREN SEFERİ

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu, devlet aklıyla üretilmiş yatırımlar sayesinde can kayıplarını önlemenin yanı sıra yakıttan ve vakitten tasarruf edildiğini söyledi. Ulaşımda ve altyapıda yapılan yatırımlar sayesinde Türkiye'nin üretimde, sanayide, ihracatta yakaladığı ivmeden bahseden Karaismailoğlu, hava yollarında da çok başarılı bir süreç geçirdiklerini, 2002'de 30 milyon olan hava yolu yolcu sayısının hali hazırda 210 milyona çıktığını bildirdi.

Karaismailoğlu, "20 yılda, 100 senede yapılamayacak işler yapıldı. Kara yolu ağırlıklı bir yatırım döneminden geçtik. Hava yolu ve kara yolu altyapısında önemli seviyeleri aşmış durumdayız. Bundan sonra demir yolu ağırlıklı bir yatırım dönemine girmiş bulunmaktayız. Kağıthaneli kardeşlerim burada Sivaslı çoktur. Önümüzdeki yılın ilk aylarında buradan trene binip hızlı trenle Sivas'a hep beraber gideceğiz. 2023'ün ilk ayrılarında Sivas yolculuğunu inşallah hep birlikte yapacağız" şeklinde konuştu.

Hızlı tren yatırımlarından bahseden Karaismailoğlu, 2053'e gelindiğinde hızlı trenle bağlı olan il sayısını 52'ye çıkaracaklarını bildirdi.

İBB'YE METRO ÇAĞRISI: ÖNCE DEVAM EDEN PROJELERİ BİTİRİN

Bakan Karaismailoğlu, şu an İstanbul genelinde 260 kilometrelik demir yolu ağının bulunduğunu belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bunların tamamı yine AK Partili belediyeler zamanında yapılmış yatırımlar. Ama tabii ki yeterli değil. İstanbul'da şu anda yapılması gereken tam 1.100 kilometrelik metro hattı vardır. İlk aşamada bunun en az 500 kilometreyi bulması gerekiyor. O da planlı bir şekilde planlanmıştır ve belediyenin raflarında bunlar duruyordur. Eğer İstanbul için bir şey yapmak istiyorlarsa önce devam eden metroların bir an önce hızlandırılıp bitirilip İstanbulluların hayatına kazandırılması lazım. Ondan sonra da diğer yapılması gereken metro hatlarının da başlanması gerekiyor."

3 YENİ METRO HATTI GELİYOR

Bakan Karaismailoğlu, gelecek günlerde bakanlık olarak İstanbul'da 3 metro hattının hizmete açılacağını kaydederek, İstanbul Havalimanı-Gayrettepe Metro Hattının İstanbul Havalimanı-Kağıthane etabının eylül sona doğru açılacağını bildirdi.

Yıl sonuna doğru hattın tamamını devreye almayı planladıklarını dile getiren Karaismailoğlu, "Çam ve Sakura Şehir Hastanesi'nin de içinden geçecek olan metro hattımızda yine aynı dönemde (eylül sonu-ekim başı) bitirmek için hummalı bir çalışma var. Aynı dönemde açacağımız metrolardan bir tanesi de Kadıköy-Pendik hattını Sabiha Gökçen Havalimanı'na bağlayacağımız hat. Onu da önümüzdeki eylül sonu, ekim başı gibi bitirmeyi hedefledik, devam ediyoruz" ifadelerini kullandı.

Bakan Karaismailoğlu tarih verdi: İstanbul'a 3 yeni metro hattı geliyor

Karaismailoğlu, diğer hatlarda metro yatırımlarının devam ettiğini kaydederek, yerel yönetimlerin görevinin "vatandaşın hayatını kolaylaştırmak" olduğunu, yolcuların özel aracı bırakıp toplu taşımayı tercih etmesini sağlamak gerektiğini ancak mevcut yönetimin bu konuda başarılı olamadığını anlattı. Bakanlık olarak İstanbulluları yalnız bırakmadıklarını vurgulayan Karaismailoğlu, onlara yönelik yatırımları sürdürdüklerini bildirdi.

"DÜNYANIN EN FAZLA YOLCU TAŞIYAN HAVALİMANI"

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu, İstanbul Havalimanı yatırımından bahsederek, gelecek 100 yılı planlayarak dünyanın en güzel ve en konforlu yatırımlarından birisini hayata geçirdiklerini anlattı.

İstanbul Havaliman'ının şu anda 120 milyon yolcuya hizmet verebilecek kapasitede olduğunu aktaran Karaismailoğlu, "Ama yatırımlarla birlikte bunu 200 milyona kadar çıkarabileceğimiz bir havalimanı. İstanbul Havalimanı her ay rekorlar kırıyor. Dünyanın en fazla yolcu taşıyan havalimanı ve en iyi havalimanlarından bir tanesi İstanbul Havalimanı. Aynı şekilde Sabiha Gökçen Havalimanı da büyüyor. Oradaki yatırımlarımız da devam ediyor. Çünkü hareketlilik sürekli artıyor" ifadelerini kullandı.

"İSTANBUL'U BİRİLERİNİN KEYFİNE BIRAKAMAYIZ"

Karaismailoğlu; Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Marmaray, Avrasya Tüneli gibi yatırımlardan bahsederek, bu projelerin olmaması halinde İstanbul'un kilitleneceğini, insanların bulunduğu yerden çıkamayacağını söyledi. "Vatandaşın, milletin derdiyle dertlenmek lazım. Milletin derdinin doğrultusunda çalışmak lazım" diyen Karaismailoğlu, İstanbul'u birilerinin keyfine bırakmayacaklarını, hep birlikte çalışarak yatırımlara devam edeceklerini sözlerine ekledi.

Kaynak: AA
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...