Tarih : 30.11.2021 - 16:05 Yorum : 0

İstanbul’da simit ne kadar oldu? İstanbul’da simit fiyatlarına zam!

İstanbul’da simit ne kadar oldu? sorusu, son yapılan zam haberlerinden sonra en sık sorulan sorular arasına girdi. Vazgeçilmeyen lezzetlerden biri olan ve ülke genelinde tüketimi oldukça yüksek olan simit fiyatlarına zam geldi. İstanbul Un-İş Esnaf Sanatkarlar Odası Başkanı Şaban Özdemir tarafından yapılan açıklamaların ardından güdeme oturan simit fiyatının ne kadar olduğu merak konusu oldu. Vatandaşlar “İstanbul’da simit ne kadar oldu?”, “İstanbul’da simite ne kadar zam geldi?” sorularına cevap aramaya başladı.

İstanbul’da simit ne kadar oldu? İstanbul’da simit fiyatlarına zam!

Ekonomide meydana gelen döviz dalgalanmaları simit fiyatlarını da etkiledi. İstanbul Un-İş Esnaf Sanatlarlar Odası’nın yapmış olduğu açıklamaya göre İstanbul’da simit fiyatlarına zam geldi. Çıkan son dakika haberlerinin üzerine vatandaş gözlerini simit fiyatlarına çevirdi. Peki İstanbul’da simit fiyatları ne kadar oldu? 1 simit kaç para? İstanbul’da simit fiyatlarına ne kadar zam geldi? Tüm detaylar haberimizde…

İSTANBUL’DA SİMİT FİYATLARINA NE KADAR ZAM GELDİ?

İstanbul’da simit fiyatları uzun zamandır 2,5 TL idi. Son aylarda ekonomide yaşanmakta olan döviz dalgalanmaları birçok üründe zam yapılmasına neden olmuştu. İstanbul Un-İş Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Şaban Özdemir, TGRT Haber’e yapmış olduğu konuşmada simit ve diğer unlu mamüllere yapılan zam haberlerini doğruladı. Özdemir konuşmasında; “Bugün itibarıyla İstanbul genelinde simit fiyatları 3,5 lira oldu. Açma ve simit 3,5, poğaça 3 lira. Börek fiyatlarının kilosu en az 60 lira, poğaça fiyatları 2 liradan 3 liraya çıktı.” ifadelerine yer verdi.

Artışın temel sebebini ham maddelere gelen yüzde 300 oranındaki zamma bağlayan Şaban Özdemir, simide yapılmış olan bu zammın, esnafın derdine çare olmayacağının da altını çizdi. İstanbul’da 2,5 TL’ye satılmakta olan simit fiyatları, 30 Kasım 2021 tarihi itibariyle 3,5 TL olarak güncellendi. Vatandaşın yapılan zam ile ilgili tepkisi de merak konusu oldu…

İSTANBUL’DA SİMİT FİYATLARI NE KADAR OLDU?

İstanbul Un-İş Esnaf Sanatkarlar Odası Başkanı Şaban Özdemir’in yapmış olduğu zam açıklamalarından sonra simit fiyatları, İstanbulluların gündemine oturdu. Önceden 2,5 TL’den satışa sunulan simit, bugün yapılan zamla birlikte 3,5 TL oldu. Simitin yanı sıra açma, poğaça ve börek fiyatlarında da zamlar meydana geldi. Daha önceden fiyatı 2,5 TL olan açma ve poğaça fiyatı da tıpkı simitte olduğu gibi 3,5 TL’ye yükseldi. Böreğin kilosu ise en az 60 liraya yükselmiş oldu.

Başkan Özdemir, yapmış olduğu açıklamada yapılan bu zamların esnafı rahatlatmayacağını hatta 3-5 ay sonrasında kapanmaların meydana gelebileceğini ifade etti. Özdemir konuyla ilgili fikirlerini şu sözlerle ifade etti:

Bir çuval unun fabrika çıkış fiyatının 450 liraya yaklaştı, fiyat artışı sadece simitte değil poğaça gibi diğer pastane ürünlerinde de var. 'Ham maddeye yüzde 300 zam geldi. Biz yüzde 40 zam yaptık. Bu zam da bizi kurtarmıyor. Küçük esnaf kendinden fedakarlık yapacak. Böyle devam ederse 3-5 ay sonra kapatmalar başlayabilir.

 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber