2021-12-15 17:32:30

İstanbul’da su fiyatları ne kadar oldu? Suya ne kadar zam yapıldı? İSKİ su zam tarifesi!

İstanbul’da su fiyatları ne kadar oldu? sorusu, yapılan son zammın ardından en sık sorulan sorular arasında yerini aldı. Peş peşe gelen zamlarla birlikte İstanbul’da da su fiyatlarına zam gelip gelmeyeceği merak edilen konular arasında yer alıyordu. İSKİ Genel Kurulu’nda alınan son kararla birlikte İstanbul’da suya zam yapıldığı bildirildi. Peki yapılan zamlarla İstanbul’da su fiyatları ne kadar oldu? Suya ne kadar zam yapıldı?

İstanbul’da su fiyatları ne kadar oldu? Suya ne kadar zam yapıldı? İSKİ su zam tarifesi!
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nin aralık ayı oturumlarının ikinci birleşimi, Meclis 2. Başkanvekili Ömer Faruk Kalaycı başkanlığında toplandı. Oturumda olağanüstü İSKİ Genel Kurulu gerçekleştirilerek, 2022 yılı için zamlı su tarifesi belirlendi. Belirlenen tarifeye göre İstanbul’da su fiyatlarının ne kadar olduğuna yönelik yoğun bir araştırma yapan vatandaşlar, “İstanbul’da su fiyatları ne kadar oldu?”, “Suya ne kadar zam yapıldı?” sorularına cevap aramaya başladı.

İSTANBUL’DA SUYA NE KADAR ZAM YAPILDI?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi tarafından gerçekleştirilen aralık ayı oturumlarının ikincisi bugün gerçekleştirildi. Oturum devam ederken olağanüstü İSKİ Genel Kurulu gerçekleştirildi. Genel Kurul’da 2022 yılı için zamlı su tarifesi ile ilgili yeni bir karar alındı. Alınan karar doğrultusunda İstanbul’da suya yüzde 17.80 zam yapıldı. Yapılan zamların ardından su fiyatlarının ne kadar olacağı merak konusu oldu.

Genel Kurul’da su zamlarıyla ilgili yapılan görüşmede, Tarife Komisyonu Başkanı Hidayet Erdöl, İSKİ Yönetim Kurulu’nun Su Satış ve Kullanılmış Suların Uzaklaştırılması Fiyatı için yüzde 57,38 oranındaki zamma ek olarak TÜFE oranının da zam yapılması teklifinde bulunduğunu belirtti. İSKİ’nin de ‘İnsani Su Hakkı’nı kaldırarak, konutlardaki su satış bedeline yüzde 25 ilave gizli zam yaptığını ifade emiş ve şu sözler ekledi:

“Böylece 1 Ocak 2021 tarihindeki su satış fiyatına konutlarda toplamda yüzde 96 oranında zamma ilaveten TÜFE oranında aylık artış teklif edilmiştir. Bu teklifi kabul edilemez buluyoruz. AK Parti ve MHP Grubu olarak yürürlükte olan tarifelere 2021 yılı Yeniden Değerleme oranı olan yüzde 36,20'ya göre belirlenmesini öneriyoruz.”

Erdöl, Eylül ayında su fiyatlarında gerçekleştirilen yüzde 15,62’lik zammın da yeniden değerlendirilmesi gerektiğini ve yeni zam oranı ve fiyatların ortaya çıkması gerektiğini ifade etti.

CHP Grup Sözcüsü Tarık Balyalı ise İSKİ’nin maliyet giderlerinin bu yıl yüksek oranlarda arttığını ifade ederek, getirilen teklifin kabul edilemez olduğunu belirtti. Ayrıca Sayıştay’ın yıllardır İSKİ’ye atık su ve içme sularının hesaplanması ile ilgili eleştirilerinin olduğunun altını çizen Balyalı, İSKİ’nin de su ve atık su maliyetleri hesaplanarak bir tarife teklifi hazırladığından bahsetti. Görüşme sonucunda CHP’nin İSKİ’den geldiği şekliyle onaylanmasını ifade eden teklifi oy çokluğu ile reddedilirken, Cumhur İttifakı’nın teklifi oy çokluğu ile kabul edilmiş oldu.

İSTANBUL’DA SU FİYATLARI NE KADAR OLDU?

Bugün yapılan olağanüstü İSKİ Genel Kurulu toplantısında alınan kararla birlikte İstanbul’da suya yüzde 17.80 oranında zam yapılacağı duyuruldu. Haberin ardından İstanbul’da su fiyatlarının ne kadar olacağını merak eden vatandaşlar yoğun bir araştırma yapmaya başladı. Yapılan yüzde 17.80’lik zam ile birlikte aylık su faturası 100 TL olan bir vatandaş, 17 lira 80 kuruş daha fazla bir ödeme yapacak.

Cumhur İttifakının sunmuş olduğu teklife göre Konut 1. Kademe (0-15 metreküp) su satış fiyatları 5,56 liradan 6,55 liraya, Konut 2. Kademe (16 metreküp ve üzeri) su satış fiyatları ise 8,35 liradan 9,83 liraya çıkmış oldu. İşyerleri için su satış fiyatları 14,95 liradan 17,61 liraya, ortak sayaç ve inşaat şantiyesi su fiyatları da 9,83 liraya yükseldi. 5216 ve 6360 sayılı kanuna göre ise mahalle olan bölgelerdeki konut tarifleri 1,39 liradan 1,63 liraya yükselmiş oldu.

Etiketler