22˚
İstanbul
22˚
hafif yağmur
Nem %51
Rüzgar 3.98 /s
Pazartesi
21˚/16˚
Salı
23˚/14˚
Çarşamba
24˚/16˚
Perşembe
26˚/19˚
22 Mayıs 2022 Pazar
2021-12-27 06:18:53

Doğalgazda kademeli fatura nasıl olacak?

Yeni yılda elektrikte kademeli tarifeye geçilmesi beklenirken, doğalgazda da kademeli tarife için çalışmalar sürüyor. Devreye alınacak tarife de tıpkı elektrikteki gibi olacak. Birinci kademeyi aşmayan vatandaşın doğalgaz faturası yükselmeyecek.

Doğalgazda kademeli fatura nasıl olacak?
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Yılbaşında elektrikte kademeli tarifeye geçilmesi beklenirken, doğalgazda da kademeli tarife için çalışmalar sürüyor. Bazı kesimler tarafından ‘gizli zam’ olarak eleştirilen uygulama, eleştirilerin aksine vatandaşın cebini koruyacak. Elektrikteki kademeli tarifede 4 kişilik hane halkının 100 metrekarelik bir evdeki temel elektrik enerjisi ihtiyacı, Türkiye ortalaması hesaplanarak dikkate alınacak. Böylece, evdeki asgari ihtiyaçları karşılayacak bir ilk kademe belirlenecek. İlk kademeyi aşan tüketim miktarı, ikinci kademeden faturalandırılacak.

DOĞALGAZDA KADEMELİ TARİFE

Doğalgazda devreye alınacak tarife de tıpkı elektrikteki gibi olacak. Yine, 4 kişilik hane halkının bir evdeki doğalgaz ihtiyacı temel alınacak. BOTAŞ’ın çalışmaları sonucunda ortalama doğalgaz tüketimi belirlenecek.

Birinci kademede herkesin faturası aynı olurken, belirlenen tutarın üzerine çıkan kullanımlarda ise aradaki fark ikinci kademeden hesaplanacak. Birinci kademeyi aşmayan vatandaşın doğalgaz faturası yükselmeyecek. Aksine, faturada önceki dönemlere göre düşüş yaşanabilecek. Böylece dar gelirli vatandaş desteklenmiş olacak. Birinci kademeyi aşmak istemeyen vatandaşlar, tüketimlerini azaltarak tasarruf edebilecek. Kademeli tarife yöntemi, uzun süre önce birçok belediyede su kullanımı için uygulamaya konmuştu.

Etiketler