• Piyasalar
 • up
  BIST 100
  1110
 • up
  USD
  7.2351
 • up
  EURO
  8.5204
 • up
  GBP
  9.4446
 • down
  Altın
  455.741
 • TGRT Haber Arama
 • TGRT Haber Facebook
 • TGRT Haber Twitter
 • TGRT Haber Youtube
 • TGRT Haber RSS
REKLAMI KAPAT
Tarih : 09.07.2015 - 04:32 Yorum : 0

Kasımdaki G-20 öncesi güvenlik alarmı verildi

15 Kasım’da başlayacak G-20 Zirvesi için güvenlik çalışmaları başladı. Liderler ve heyetleriyle birlikte 15 bin kişinin kalacağı Belek’teki otellerde çalışanların GBT’leri inceleniyor.

Kasımdaki G-20 öncesi güvenlik alarmı verildi

Türkiye’de turizm başkenti Antalya’nın Belek bölgesi 15-16 Kasım’da yapılacak G-20 Liderler Zirvesi’nde dünya liderlerini ağırlamaya hazırlanırken, organizasyonun güvenlik ayağında alınan sert önlemler dikkat çekiyor. Türkiye’nin G-20’deki dönem başkanlığını temsil edecek heyet toplantılarıyla birlikte 10 gün sürmesi beklenen Zirve’de ülke liderleri ve heyetlerinde bulunan yaklaşık 15 bin kişinin güvenliği için otellerde hizmet verecek personel hakkında inceleme başlatıldı. G-20 Liderler Zirvesi Lojistik Başkanlığı tarafından alınan güvenlik önlemlerine göre otellerin personelinin GBT’lerinden (genel bilgi tarama) sabıkaları olup olmadığı araştırılırken, arkadaşlık, yaşadığı bölge bağlantılarına da bakılıyor. Çalışanın sabıkası olmasının yanı sıra suç işleme şüphesinin bulunması halinde bile otellerden Zirve zamanına yönelik olarak personeli uzaklaştırması isteniyor.

PROGRAM SIR GİBİ

Güvenlik önlemi olarak Belek bölgesi 87 kamerayla izlenirken, 7 noktaya da plaka tanıma sistemi yerleştirilecek.

ABD Başkanı Obama, Almanya Başbakanı Merkel, Rusya Başkanı Putin’in başını çekeceği liderleri ağırlayacak Zirve’de kimin nerede kalacağı sır olarak saklanıyor. Otel yetkilileri bunun zirveden ancak 1.5 ay öncesinde bilinebileceğini ifade ediyorlar. Gün içinde toplantıların gerçekleştirileceği yer ise Regnum Carya Oteli olarak seçildi. Turizmciler, Belek bölgesinin önemli bir tanıtım fırsatı yakaladığına dikkat çekerlerken, Zirve boyunca yüksek yaz sezonu fiyatlarından satılacak ve tam personelle açık kalacak otellerin de ekonomiye olumlu etkisinin olacağı görüşünde birleşiyorlar.

OBAMA OTEL YERİNE GEMİDE KALABİLİR

Kasım ayındaki G-20 Liderler Zirvesi’nde Antalya Havalimanı’nın kullanılması planlanıyor. Tedbirler sayesinde liderler yolcu terminaline uğramadan uçaktan indikleri gibi otellerinin yolunu tutacaklar. Alınan bilgilere göre bazı liderler için güvenlik nedeniyle otellerin dışında denizde konaklama seçenekleri üzerinde de duruluyor. Hatta bu kapsamda ABD Lideri Barack Obama’nın otel yerine denizdeki bir gemide kalabileceği de ifade ediliyor. Güvenlik önlemleri kapsamında oteller kasım ayında başka herhangi bir rezervasyon almayacaklar. Liderler ve heyetlerinin nerelerde kalacakları ise organizasyondan 1.5 ay önce belli olacak.

LİDERLER 17 OTELE YERLEŞECEK

Yaklaşık 50 bin yatak kapasitesi bulunan Belek’te, 36’sı konaklama ve 10’u golf olmak üzere 46 tesis faaliyet gösteriyor. 204 kongre ve toplantı salonu bulunan bölgede G-20 için gelen liderler ve heyetler 17 otele yerleşecek.

Kaynak : Habertürk
Etiketler : obama g20 antalya
 
 

YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber