Tgrt Haber
10 Aralık 2023 12:45 - Güncelleme : 10 Aralık 2023 13:07

Kimler erken emekli olabilir? İşte tüm çalışanları ilgilendiren 7 formül

Türkiye’de emekli olabilmek için erkeklerde 25 yıl kadınlarda 20 yıllık sigortalılık süresi aranıyor. EYT yasasının çıkmasıyla Eylül 1999 öncesinde sigortalı olanlar için yaş şartı kaldırıldı. EYT dışındaki sigortalılar için prim ve yıla ilaveten yaş şartı devam ediyor. Yasalarımızda ise emeklilik tarihini öne çekmek için bazı formüller yer alıyor. Peki, kimler erken emekli olabilir?

Kimler erken emekli olabilir? İşte tüm çalışanları ilgilendiren 7 formül
Erken Emeklilik, Kısmı Emeklilik, Ssk, Bağkur, Emekli Sandığı

Türkiye’de emekli olabilmek için mevzuatta geçerli olan belli bir yılı doldurmak ve yaş şartını sağlamak gerekiyor. Emeklilik hakkı için erkeklerde 25 kadınlarda 20 yıl sigortalılık süresi aranıyor. EYT yasası ile Eylül 1999 öncesinde sigortalı olanlar için yaş şartı kaldırıldı.  Bunlarla beraber çalışma yaşamınız boyunca hangi hangi kurumdan daha fazla prim ödemenizin yapıldığı da büyük önem taşıyor. SSK; Bağ-Kur ya da Emekli Sandığı’na bağlı olup olmamanız emeklilik tarihinizi belirliyor.

ÇOCUK NEDENİYLE PRİM KAZANMA İMKANI

Sabah Gazetesi’nden Faruk Erdem’in haberine göre erken emekli olabilmek için bazı imkanlar bulunuyor. Kadın çalışanlar için çocukları üzerinden prim kazanma imkânı bulunuyor. Bu imkân 3 çocuğa kadar borçlanma ile 2160 gün, yani 6 yıl kazandırıyor.

Böylece yaşı ve yılı dolmuş bir anne 3 çocuğu varsa 6 yıl erken emekli olabiliyor. Burada tek şart, çocukların sigortadan önce doğmuş olması. Staj yapan anneler için bu istisna da uygulanıyor ve stajdan sonraki çocuklar borçlanıldığında işe giriş tarihi geri çekiliyor. Bu sayede EYT yasası kapsamına giren anneler de bulunuyor.

ASKERLİK YAŞI ÖNE ÇEKER

Erkeklerde ise askerlik süreleri hem yaşı geriye çekerken hem de prim kazanma imkanı veriyor. Sigortalı olmadan önce yapılan askerlik için borçlanılması, sigorta giriş tarihini borçlanılan gün kadar geriye çekiyor. Böylece en az 1 yaş önce emeklilik imkanı bulunuyor. Hatta bu imkan sayesinde 8 Eylül 1999 sonrasında sigortalı olmasına rağmen borçlanarak EYT'den emekli olan çok sayıda sigortalı da bulunuyor.

KISMİ EMEKLİLİKTE 10 YIL PRİM YETİYOR

Kısmi emeklilik de denilen yöntemde ise 15 yıl ve 3600 günü dolduranlar daha fazla çalışmadan emekli olabiliyor. Burada ise yaş şartı kadınlarda 58, erkeklerde ise 60 yaşa kadar çıkıyor. Bu imkan 9 Eylül 1999 öncesi sigortalı olanlar için geçerli.

Sonrası için ise prim 4500'e, yıl şartı 25'e çıkıyor. 15 yıl 3600 günü olan erkek sigortalı 55 kadın sigortalı ise 50 yaşını doldurmuşsa kısmi emeklilik hakkından yararlanabiliyor.

Kimler erken emekli olabilir? İşte tüm çalışanları ilgilendiren 7 formül

MALULEN EMEKLİLİKTE YÜZDE 60 RAPOR YETERLİ

Çalışırken iş yapabilme gücünü en az yüzde 60 kaybedenler sağlık raporu alarak malulen emekli olabiliyor. En az 1800 gün prim yeterli oluyor. Yaş şartı aranmıyor. Bunun için SGK'dan hastaneye sevk almak gerekiyor. Verilecek heyet raporu SGK tarafından onaylanınca maaş bağlanıyor. Ancak malulen emekliler çalışamıyor. Çalışınca emekli maaşı kesiliyor.

VERGİ İNDİRİMİ YAŞI KALDIRIR

Engelli çalışanlar en az yüzde 40 engellilik ile vergi indirimi aldıklarında yaş şartına bakılmadan 15 yıl 3 bin 600 günden başlayarak işe giriş tarihlerine göre 18 yıl 4680 güne kadar süreyle emekli olabiliyor. Engelli emeklilik hakkından yararlananlar çalışabiliyor ve emekli maaşları kesilmiyor.

YIPRANMA PAYI EMEKLİLİĞİ ÖNE ÇEKİYOR

Ağır işlerde çalışanlar, madenciler, gazeteciler, gemi adamları gibi mesleklerde çalışanlar sigortalılık sürelerine belli oranda gün eklenerek ve işe girişi geriye çekerek emeklilik imkanına kavuşuyor. Burada eklenen prim süresinin yarısı kadar süre de yaş şartından düşülüyor.

ANNEYE PRİM VAR

Başkasının bakımına muhtaç derecede engelli çocuğu bulunan annelerin de 1 Ekim 2008 sonrası primlerinin dörtte biri toplam primlerine ekleniyor. Bu süre yaş şartından da düşülüyor. Böylece 4 yıl çalışan bir anne 5 yıl çalışmış gibi oluyor ve erken yaşta emekli maaşı alabiliyor.

Kaynak: Sabah
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sezgin 10 Aralık 2023 15:47

Staj mağduriyeti giderin adaletli olun

Sonraki Haber Yükleniyor...