Tgrt Haber
25 Şubat 2024 14:51 - Güncelleme : 25 Şubat 2024 14:54

Konut kiralarında yüzde 25 zam sınırı açıklaması! İddialar yalanlandı

Fahiş kira artışlarının önüne geçmek için getirilen "yüzde 25 sınırı"nın temmuz ayında sonlandırılacağına ilişkin Adalet Bakanı Yılmaz Tunç üzerinden yapılan haberler Dezenformasyonla Mücadele Merkezi tarafından yalanlandı.

Editör: Betül Meral Sarıiz / Kaynak: TGRT Haber
Konut kiralarında yüzde 25 zam sınırı açıklaması! İddialar yalanlandı
kira,yılmaz tunç,konut kiraları,kira zammı,kira zam sınırı

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi, Adalet Bakanı Yılmaz Tunç'un açıklamasında, kira sınırı ile ilgili yorumlarına yönelik çıkan haberler hakkında açıklama yayınladı.

Yapılan açıklamada "Kiralarda yüzde 25 zam sınırı uygulamasının uzatılmamasına karar verildi" iddiasının doğru olmadığını bildirildi.

“KİRA ZAM SINIRININ KALDIRILMASINA YÖNELİK AÇIKLAMA YAPILMAMIŞTIR”

Dezenformasyonla Mücadele Merkezi’nden yapılan açıklama şu şekilde:

“Bazı sosyal medya hesaplarından paylaşılan, "Kiralarda yüzde 25 zam sınırı uygulamasının uzatılmamasına karar verildi." iddiası doğru değildir.

Fahiş kiralarla ilgili vatandaşlarımızdan gelen şikayetler üzerine, TBMM Genel Kurulunda konut kira artışlarının bir önceki kira yılına ait bedelin yüzde 25'ini geçmemesine ilişkin düzenleme 2022 Haziran ayında kabul edilmiştir.

2 Temmuz 2023 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere, 6098 sayılı Borçlar Kanunu’na konut kira sözleşmelerinde kira artış oranının sınırlı olduğuna dair eklenen Geçici Madde 2 hükümleri doğrultusunda yüzde 25’lik kira artış oranı 1 Temmuz 2024’e kadar uzatılmıştır.

Herhangi bir resmi kurumdan, "yüzde 25 zam sınırının kaldırıldığına" yönelik bir açıklama yapılmadığı tespit edilmiştir.

BAKAN TUNÇ: BÖYLE BİR DURUMA İHTİYAÇ KALMAYACAK

İddialara dayanak olarak gösterilen Adalet Bakanı Yılmaz Tunç'un açıklamasında, "Kiralarda yüzde 25 zam sınırı uygulamasının uzatılmamasına karar verildi" şeklinde bir ifade kullanılmadığı belirlenmiştir.

Bakan Tunç, katıldığı bir TV programında yöneltilen, "Sizin tahmininiz yüzde 25 kira artışı uzatılmaz mı?" sorusuna, "Yüzde 25 sınırı Temmuz’da sona eriyor. Maliye Bakanımızın özellikle enflasyon hedefiyle ilgili açıklamalarına baktığımız zaman böyle bir duruma ihtiyaç kalmayacak gibi görünüyor." şeklinde cevap vermiştir.

Dolayısıyla Bakan Tunç'un açıklaması, "böyle bir karar alındığı" yönünde değil, "böyle bir beklentisinin olduğu" yönündedir.”

Kaynak: TGRT Haber
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...