Tgrt Haber
26 Şubat 2024 11:46 - Güncelleme : 26 Şubat 2024 11:52

Kredi kartı kullanımı rekor kırdı! En çok kuyumcuda ve elektronikte kullanıldı

Merkez Bankası verilerine göre 14 Şubat Sevgililer Günü'nü de kapsayan haftada kartlı harcamalar rekor kırdı. Kartlı harcamaların en çok artış yaşandığı sektör kuyumculuk sektörü oldu.

Kredi kartı kullanımı rekor kırdı! En çok kuyumcuda ve elektronikte kullanıldı
kuyumcu,kredi kartı, Merkez Bankası ,Sevgililer Günü

Kredi kartı harcamaları Sevgililer Günü haftasında rekor kırdı. En çok kuyumcu ve elektronik eşya için Kredi kartı harcamaları yapıldı. Kredi kartı harcamalarında rekor 251 milyar lira ile 29 Aralık haftasında kırılmıştı. 16 Şubat haftasında kartlı harcamalarda hızlı yükselişte Sevgililer Günü’nün etkisi dikkat çekti.

Kredi kartı kullanımı rekor kırdı! En çok kuyumcuda ve elektronikte kullanıldı - 1. Resim

SEÇİMDEN SONRA DÜZENLEME İHTİMALİ YÜKSEK

Kredi kartlarına seçimden sonra düzenleme geleceği konuşulurken kart harcamaları 16 Şubat’ta biten haftada rekor seviyeye yaklaştı. 14 Şubat Sevgililer Günü’nü de kapsayan geçen hafta, banka ve kredi kartıyla yapılan harcamalar, bir önceki haftaya kıyasla 17.5 milyar lira artarak 231.2 milyar liraya ulaştı.

SEVGİLİLER GÜNÜ HARCAMALARI ARTTIRDI

Merkez Bankası’nın verilerine göre kart harcamalarında rekor 251 milyar lira ile 29 Aralık haftasında kırılmıştı. 16 Şubat haftasında kartlı harcamalarda hızlı yükselişte Sevgililer Günü’nün etkisi dikkat çekti.

Kredi kartı kullanımı rekor kırdı! En çok kuyumcuda ve elektronikte kullanıldı - 2. Resim

KARTLI HARCAMA EN ÇOK KUYUMCUDA YAPILDI

Özel günlerde hediye için akla gelen ilk ürünler olan kuyum, elektronik eşya ve giyimde kartlı harcamalar tırmandı. Kuyumcularda yapılan kartlı harcamaların büyüklüğü, Sevgililer Günü haftasında  2.6 milyar liradan 4.4 milyar liraya çıkarak rekor kırdı. 16 Şubat haftasında elektronik eşya ve bilgisayar kategorisindeki kartlı harcamaların tutarı 16.4 milyar liradan 18.5 milyar liraya yükseldi. Giyim ve aksesuar harcamaları geçen hafta 1.3 milyar lira daha artarak 18 milyar liraya, hizmet sektöründeki harcamalar ise 14.2 milyar liradan 16.2 milyar liraya yükseldi.

AKARYAKITTA ZAM REKOR HARCAMA GETİRDİ

Benzin ve motorine bu yıl ardı arkası kesilmeyen zamlar, 16 Şubat haftasında akaryakıt istasyonlarında rekor harcama yapılmasına neden oldu.  Bir önceki hafta motorinin litresine gelen 2 lira 55 kuruşluk dev zammın da etkisiyle akaryakıt istasyonlarında yapılan kartlı harcamalar 12.1 milyar liradan, 15.2 milyar liraya fırladı.

 

 

 

 

 

Kaynak: Sözcü
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...