Tarih : 01.05.2021 - 07:42 Yorum : 0

Kripto para piyasasına bir düzenleme daha

Kripto para piyasasına yönelik düzenlemeler birbiri ardını izlemeye devam ediyor... Platformlar ile faizsiz konut şirketleri, belli bir tutarın üstündeki her işlem sırasında ayrıntılı kimlik tespiti yapacak.

Kripto para piyasasına bir düzenleme daha

Cumhurbaşkanlığı kararıyla "kripto varlık hizmet sağlayıcıları", suç gelirlerinin aklanmasının ve terörün finansmanının önlenmesine dair tedbirler yönetmeliğine dahil edildi.

Cumhurbaşkanlığı kararına göre, kripto para platformları, suç gelirlerinin aklanması ve terörün finansmanının önlenmesi için alınan önlemlerden yükümlü olacak.

Aynı Kararla, faizsiz konut sisteminde faaliyet gösteren tasarruf finansman şirketleri de bu önlemlerin yükümlüsü oldu.

TERÖR FİNANSMANININ ÖNLENMESİ YÖNETMELİKTE
Kripto para platformları ile faizsiz konut şirketleri, suç gelirlerinin aklanması ve terörün finansmanınin önlenmesi açısından bankalar, sigorta şirketleri, varlık yönetim şirketleri, milli piyango idaresi, spor kulüpleri ve noterler ile aynı yükümlülükler altına girdi.

BELLİ TUTAR ÜSTÜ İŞLEMLERE KİMLİK TESPİTİ
Kripto para platformları ile faizsiz konut şirketleri, belli bir tutarın üstündeki her işlem sırasında ayrıntılı kimlik tespiti yapacak.

Olağan dışı büyüklükteki işlemlerle makul hukuki ve ekonomik amacı bulunmayan işlemlere ozel dikkat gösterecek. Teknolojik risklere karşı tedbir alacak.

Kripto para platformları ile faizsiz konut şirketleri, tutar gözetmeksizin şüpheli işlemleri hazine ve Maliye Bakanlığı'na bildirecek. Kamu kurumlarının istediği tüm belgeleri vermek zorunda olacak.

KRİPTO PLATFORMLARI MASAK DENETİMİNE GİRDİ
Bu şirketler, yükümlülükleri çerçevesinde MASAK denetimi kapsamına da girdi. Bankalar, sigorta şirketleri, varlık şirketleri, milli piyango idaresi, spor kulüpleri ve noterler ile bundan böyle aynı yükümlülükler altında olacak.

 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber