Tgrt Haber
10 Aralık 2023 11:47 - Güncelleme : 10 Aralık 2023 12:09

Kritik asgari ücret pazarlığı için son gün, masada 18 bin TL var

Asgari ücret pazarlığının ilk toplantısı yarın başlayacak. Yeni yıl zammı için 17 bin lira ile 18 bin lira arasındaki rakamlar telaffuz ediliyor. 2024 zammı doğrundan 7 milyon dolaylı olarak tüm çalışanların maaşlarını etkileyecek. 2024 yılında uygulanacak asgari ücret aralık ayı boyunca yapılacak toplantılar sonrasında Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girecek.

Editör: Sevde Nur Demir / Kaynak: TGRT Haber
Kritik asgari ücret pazarlığı için son gün, masada 18 bin TL var
Asgari Ücret, Asgari Ücret Tespit Komsiyonu, Enflasyon

Asgari Ücret Tespit Komisyonu yarın işçi ve işveren temsilcilerinin katılımıyla gerçekleşecek. İlk toplantıda çalışma takviminin belli olması bekleniyor. Bu yıl hükümet tarafından tek zam yapılacağı ifade edildi. Asgari ücret zammı milyonların maaşıyla beraber işsizlik maaşı ve kısa çalışma ödeneği gibi ödemeleri  de belirleyecek. Peki, asgari ücrette hangi rakamlar konuşuluyor?

İLK TOPLANTI YARIN

Milyonlar yarın Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun ilk toplantısı sonrası yapılacak açıklamalara kilitlendi. Aralık ayı boyunca yapılacak 4 toplantıda yeni yılda uygulanacak olan zammın belirlenmesi ve 31 Ocak’ta Resmi Gazete’de yayımlanması bekleniyor. İlk toplantıda işçi ve işveren temsilcilerinin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’da yapılacak. Çalışma takviminin belirleneceği toplantından herhangi bir rakamın çıkması beklenmiyor. 

ERDOĞAN’DAN ASGARİ ÜCRET MESAJI

Cumhurbaşkanım Erdoğan Kabine Toplantısı'nın ardından yaptığı açıklamada, dengeleri sarsmayacak, çalışanların kayıplarını giderecek bir asgari ücretin belirleneceğini açıkladı. Erdoğan, "Yılbaşında ekonomik dengeyi sarsmayacak, çalışanların kayıplarını giderecek bir asgari ücret belirleyeceğiz. Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantısı 11 Aralık'ta başlıyor. İşçilerimizin onayını alacak, işverenlerimizi de yormayacak ve istihdama zarar vermeyerek bir asgari ücret seviyesi hedefiyle bu süreç yönetilecek." ifadelerini kullandı.

Kritik asgari ücret pazarlığı için son gün, masada 18 bin TL var

ASGARİ ÜCRET NASIL BELİRLENECEK?

Asgari ücretin tespit edilmesinde enflasyon rakamları en önemli belirleyicilerden biri olacak. Bunun için göz önüne alınacak verilerden biri de OVP ile uyumlu 6 aylık enflasyon tahmini. Bununla beraber Merkez Bankası'nın 2023 yıl sonu enflasyon tahmini yüzde 65 olarak belirlenirken, 6 aylık enflasyon tahmini yaklaşık yüzde 38 oldu. Memur zammı da asgari ücret rakamının belirlenmesinden etkili olacak. Memura yüzde 15'lik toplu sözleşme zammı eklenirse enflasyon rakamlarıyla beraber yaklaşık yüzde 50 oranında zam almış olacaklar.

HANGİ RAKAMLAR KONUŞULUYOR?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan "Temmuz ayında yaptığımız gibi hızlı bir şekilde inşallah başlayıp, taraflar ile bir araya geleceğiz. Pazartesi süreci başlatacağız. Gelecek yıl için tek zam yapılacak" ifadelerini kullandı. Asgari ücrette tek zam yapılacağının öğrenilmesinin ardından beklentiler de yükseldi. 
Buna göre uzmanlar 15 bin TL’den ile 18 bin TL arasındaki rakamların pazarlık masasına gelebileceğini ifade ediyor. 

İŞÇİ VE İŞVEREN NE İSTİYOR?

Türk-İş’ten Başkanı Ergün Atalay, 14 bin TL civarında hesaplanan açlık sınırının teklif edilmesi halinde masadan kalkacakları sinyalini verdi. İşçi tarafı net bir rakamı henüz dillendirmedi. İşçi tarafı ise işçi başına verilen 500 TL’lik desteğin artırılmasını bekliyor.

 

Kaynak: TGRT Haber
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...