2022-06-30 14:24:50 | Son Güncelleme : 2022-06-30 14:44:55

2022 Kurban Bayramı emekli ikramiyesi ne zaman, hangi gün yatacak?

Kurban Bayramının yaklaşmasıyla birlikte emekli vatandaşlar bayram ikramiyelerinin ne zaman yatacağını merak etmeye başladı. Emeklileri bir nebze olsun rahatlatacak olan ikramiyelere dair "Emekli bayram ikramiyesi ne kadar, zam var mı? 2022 Kurban bayramı emekli ikramiyesi ne zaman, hangi gün yatacak?" soruları gündeme geldi. İşte bayram ikramiyesine dair tüm merak edilenler…

2022 Kurban Bayramı emekli ikramiyesi ne zaman, hangi gün yatacak?
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

2022 Kurban Bayramı ikramiyeleri gündemdeki yerini alırken "2022 Kurban bayramı emekli ikramiyesi ne zaman, hangi gün yatacak?" sorgulamaları hız kazandı. Milyonların beklediği emekli ikramiylerinin tarihine ilişkin açıklama Çalışma Bakanlığı'ndan geldi. İşte 2022 Kurban Bayramı emekli bayram ikramiyelerinin hesaplara yatacağı tarih

EMEKLİ BAYRAM İKRAMİYESİ NE ZAMAN YATACAK?

Kurban bayramı emekli ikramiyelerinin Temmuz ayının ilk haftası hesaplara yatması bekleniyordu. Merakla bekelenen açıklama Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'ndan geldi. Bakanlık, 2022 yılı Kurban Bayramı Emekli Bayram İkramiyelerinin bayramdan önce 2-7 Temmuz’da hesaplara yatırılacağını duyurdu. SSK emeklileri 5-6 Temmuz’da,Bağ-Kur emeklileri 7 Temmuz’da, Emekli Sandığı kapsamında aylık alanlar ise 2-5 Temmuz tarihlerinde bayram ikramiyelerini alabilecekler. 2018 yılında başlayan emeklilere ikramiye uygulaması yılda 2 kere olmak üzere emekli vatandaşlara ödeniyor. Emekli bayram ikramiyesi bu yıl da Kurban Bayramı öncesinde emeklilerin hesabına yatırılacak.

9, 10, 11, 12 Temmuz tarihlerine rastlayan 2022 yılı Kurban Bayramı’nın emekli bayram ikramiyeleri ödeme günleri şöyle:

4 (a) (SSK) kapsamında gelir/aylık alanların aylık ödeme günü;

 • 17, 18, 19, 20, 21 olanlara 5 Temmuz 2022,
 • 22, 23, 24, 25, 26 olanlara 6 Temmuz 2022,

 

4 (b) (BAĞKUR) kapsamında gelir/aylık alanlara 7 Temmuz 2022,

4 (c) (EMEKLİ SANDIĞI) kapsamında aylık alanların aylık ödeme günü;

 • 1 Temmuz olanlara 2 Temmuz,
 • 2, 3, 4, 5 Temmuz olanlara aylıkları ile birlikte 2-5 Temmuz 2022, tarihinde ödenecek.

 

KURBAN BAYRAMI EMEKLİ İKRAMİYESİ NE KADAR, KAÇ TL?

Kurban bayramının yaklaşmasıyla birlikte kurban kesmek isteyen emekliler artan fiyatlar sonrasında telaşa düştüler. Yüksek fiyatlar vatandaşın belini bükerken emekliler bayramda alacakları ikramiyelerle bir nebze de olsa rahat bir nefes alacaklar. Kurban bayramı harcamaları için bayram ikramiyelerinin yatacağı tarihe gözler çevrilirken ne kadar olacağı da şimdiden merak edilmeye başlandı. Temmuz emekliler için ikramiye ve zam ayı olacak. Eğer zam yapılmazsa tüm emeklilerKurban Bayramı öncesi bin 100 lira ikramiye alacak.

BAYRAM İKRAMİYELERİNE ZAM GELİR Mİ?

Milyonlarca emeklinin beklediği 'bayram ikramiyesi' bayram öncesinde hesaplara yatırılacak. Geçtiğimiz bayramda 1.100 TL miktarında yatan ikramiye için zam yapılıp yapılmayacağı merak ediliyor. Yapılan zamlarla birlikte kurban fiyatları da artınca kurban kesmek isteyen emekliler bayram ikramiyelerine zam yapılmasını bekliyor. SSK ve BAĞ KUR emeklilerinin heyecanla beklediği emekli ikramiyeleri bayramdan önce hesaplarda olacak.

Emeklilere 2018 yılında ödenmeye başlanan emekli ikramiyesi 3 dönemdir bin TL olarak yatırılmıştı. 2021 yılında ise 100 TL zam yapılarak bu rakam 1100 TL yapıldı. Zam yapıldığı için yeniden bir zam yapılması resmi kaynaklarda açıklanmadı. Emeklilere Kurban ikramiyesinin 12 Temmuz ve 16 Temmuz arasında 1100 TL olarak hesaplarına yatırılması bekleniyor. Ödemelerin net tarihi ise önümüzdeki günlerde belli olacak.

YENİ EMEKLİ OLANLAR BAYRAM İKRAMİYESİ ALABİLİR Mİ?

Yeni emekli olanlar Kurban Bayramı’nda verilecek olan ikramiyeden yararlanıp yararlanamayacağını merak ediyor. İkramiyeden sadece mevcut emekliler değil, yeni emekliler de yararlanacak. İkramiyeden yararlanmak için bayramın içinde bulunduğu ayda emekli aylığının bağlanması gerekiyor.

Yeni emekliler de Kurban Bayramı’nda yatırılacak olan 1100 TL’yi hesaplarında görebilecek. Temmuz ayı sonuna dek emekli aylığı bağlanan vatandaşlar da yine Kurban Bayramı ikramiyesini alacak.

KURBAN BAYRAMI 2022 NE ZAMAN?

Kurban Bayramı arefesi 8 Temmuz 2022 tarihine denk geliyor. Diyanet Kurban Bayramı tatili günlerini açıkladı. 4 gün süren Kurban Bayramı'nın tarihleri şöyle:

 • Kurban Bayramı 1. Gün: 9 Temmuz Cumartesi
 • Kurban Bayramı 2. Gün: 10 Temmuz Pazar
 • Kurban Bayramı 3. Gün: 11 Temmuz Pazartesi
 • Kurban Bayramı 4. Gün: 12 Temmuz Salı

 

BAYRAM İKRAMİYESİ KİMLERE VERİLİYOR?

 • SSK, Bağ-Kur ve emekli sandığı emeklileri
 • Şehit yakınları ve gaziler
 • Ölüm aylığı alanlar
 • Vazife ve harp malullüğü aylığı alan er ve erbaşlar,
 • Geçici köy korucuları
 • Şeref aylığı alanlar
 • Şampiyon sporcular,
 • Kore, Kıbrıs ve İstiklal Savaşı gazileri,
 • Terörden zarar görmesi nedeniyle aylık bağlanan siviller ve hayatını kaybedenlerin hak sahipleri