2021-12-18 11:44:27

2022 KYK bursu/kredisi ne kadar, kaç TL? KYK bursu ve kredisi ne zaman yatırılıyor? Kredi/burs ödeme tarihleri...

"2022 KYK bursu ne kadar ödenecek, KYK bursu/kredisi kaç TL oldu, 2022 KYK bursları ne zaman yatırılacak?" soruları gündemdeydi! Yapılan son açıklama ile birlikte, öğrencilerin hesabına yatırılacak 1950 TL haberi yüzleri güldürdü! Milyonlarca öğrencinin heyecanla beklediği burs ödemelerinin ne zaman başlayacağı, ne kadar yatırılacağı araştırılmaya devam ederken; Aralık ayı burs ödemelerine ve KYK kredisinin/bursunun kaç ay verileceği, ne kadar süre ile ödeneceğine dair detaylar haberimizde...

2022 KYK bursu/kredisi ne kadar, kaç TL? KYK bursu ve kredisi ne zaman yatırılıyor? Kredi/burs ödeme tarihleri...
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

KYK burs ve kredi sonuçlarının açıklanmasının ardından, milyonlarca öğrenci KYK burs/kredi ödemelerinin ne zaman yatırılacağını ve ne kadar ödeme yapılacağını araştırmaya devam ediyordu. Bakan Kasapoğlu, yaptığı açıklamada, ödenecek toplu burs tutarını açıkladı. 2022 KYK bursu ve kredisinin ne kadar olduğunun belli olmasının ardından, KYK burs ve kredi tarihleri, miktarı, Kredi ve Yurtlar Kurumu ödemelerine dair son dakika gelişmeleri haberimizde...

BAKAN KASAPOĞLU AÇIKLADI: "ÜÇ AYLIK TOPLAM 1950 TL ÖDENECEK"

Bakan Kasapoğlu, yaptığı son dakika açıklamasında, 2021-2022 eğitim-öğretim döneminde 180 bin burs tahsisi yapılan öğrencilerden taahhütnamesini onaylayan 177 bin 842 öğrenciye burs, 238 bin 229 öğrenciye ise kredi ödemelerinin gerçekleştirileceğini paylaştı. Öğrencilere Ekim, Kasım ve Aralık ayı ödemelerinin yapılacağını bildiren Kasapoğlu, 2021 yılı kredi-burs miktarı olan 650 TL'nin üç aylık toplam 1950 lira olarak ödeneceği kesinleşti. 

2022 KYK BURS VE KREDİ ÜCRETLERİ NE KADAR, KAÇ TL?

Her ay milyonlarca öğrencinin hesabına aktarılan burs ve kredi ödemeleri 2022 itibari ile ne kadar zamlanacağı belli oldu. Kabine Toplantısı'nın ardından açıklamada bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Önümüzdeki yıl bu rakamları lisans öğrencilerinde 850 liraya, yüksek lisans öğrencilerinde bin 700 liraya, doktora öğrencilerinde 2 bin 550 liraya çıkartıyoruz” dedi.

BAKAN KASAPOĞLU'NDAN BURS ve KREDİ AÇIKLAMASI! 

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu sosyal medya hesabından yaptığı paylaşım ile Aralık ayından itibaren KYK kredi ve burs ödemelerine başladıklarını şu sözler ile duyurdu:

"Aralık ayı burs ve kredi ödemelerini hesaplara yatırmaya başladık. 2021 yılı içerisinde 1 milyon 417 bin 707 öğrenci arkadaşımıza 9.5 milyar TL ödeme yaptık. Her zaman ve her koşulda öğrenci arkadaşlarımızın yanındayız." 

KYK KREDİ BURS ÖDEMELERİ NE ZAMAN YAPILACAK?

Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın resmi sitesinde yer alan duyuruya göre burs ve kredi almaya hak kazanan öğrenciler, e-devlet üzerinden taahhütnamesini onayladıktan sonra 3 aylık burs ödemesi toplu olacak şekilde, burs ve kredi ödemelerini bu ay içinde alabilecek.

Kredi ve bursların ödeme tarihleri:

  • TC kimlik numarasının sonu '0' olanlar için KYK burs ve kredi ödemeleri ayın 6'sında
  • TC kimlik numarasının sonu '2' olanlar 7'sinde,
  • TC kimlik numarasının sonu '4' olanlar 8'inde,
  • TC kimlik numarasının sonu '6' olanlar 9'unda,
  • TC kimlik numarasının sonu '8' olanlar 10'unda ödenecek.

2021 KYK BURS VE KREDİSİ NE KADAR, KAÇ TL?

Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü’nün öğrencilere katkı sağladığı aylık burs ve kredi ücretleri her yıl arttırılıyor. Yapılan zammın ardından 2022 yılı burs ve kredi miktarları şöyle şekillendi:

  • KYK Lisans burs ve kredi ücreti: 650 TL'den 850 TL'ye
  • KYK Yüksek lisans burs ve kredi ücreti: 1300 TL'den 1700 TL'ye
  • KYK doktora burs ve kredi ücreti: 1950 TL'den 2500 TL'ye çıkarıldı.

KYK BURSU VE KREDİSİ KAÇ AY ÖDENİYOR, NE KADAR SÜRE İLE VERİLİYOR?

KYK bursu veya KYK kredisi 12 ay boyunca kesintisiz olarak ödeniyor. Ödemeyi alan öğrenciler, normal eğitim süresini tamamladıkları senenin Haziran ayına kadar son ödemelerini alıyor. Not ortalaması, ders başarısı ve farklı faktörler de bursun kesilmesine sebep olabiliyor. 

Etiketler