23˚
İstanbul
23˚
hafif yağmur
Nem %57
Rüzgar 5.50 /s
Salı
23˚/15˚
Çarşamba
24˚/17˚
Perşembe
25˚/18˚
Cuma
26˚/19˚
23 Mayıs 2022 Pazartesi
2022-01-29 13:23:10

Maaş farkları ne zaman yatacak? 14 günlük memur maaş farkı yattı mı?

“Maaş farkı ne zaman yatacak?” sorusu, son dönemlerin en sık sorulan soruları arasında yer alıyor. Memurlar, 15 Ocak maaşlarını yüzde 27,9 zamlı olarak almıştı. Fakat yüzde 5’lik toplu sözleşme zammına ilave edilmesi beklenen yüzde 2,5’lıuk ek zam teklifi, Meclis’teki yeterli çoğunluk sağlanamaması nedeniyle kabul edilmemiş ve 15 Ocak maaşlarına yetişememişti. Yüzde 2,5’luk zam farkının hem de 14 günlük zam farkının hesaplara ne zaman yatırılacağı merak konusu oldu. Milyonlarca memur, internet üzerinden yapmış oldukları araştırmalarda, “Memurların zam ve fark ödemeleri ne zaman yapılacak?”, “14 günlük memur maaş farkı yattı mı?” sorularına cevap aramaya başladı.

Maaş farkları ne zaman yatacak? 14 günlük memur maaş farkı yattı mı?
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Memur maaşlarına yapılacak olan zam farkının ne zaman yatırılacağı son dönemlerin en çok merak edilen konuları arasında yer alıyor. Meclis’te yeterli çoğunluğun sağlanamamış olması nedeniyle kabul edilemeyen kanun teklifi kapsamında memur maaşlarına yansıtılacak olan zam ve fark ödemeleri 15 Ocak maaşlarına yansıtılamamıştı. Bunun üzerine milyonlarca memur, maaşlarına yansıtılacak olan zam ve fark ödemelerinin ne zaman yapılacağını merak etmeye ve konuyla ilgili araştırma yapmaya başladı. Peki maaş farkı 2022 ne zaman yatacak? 14 günlük memur maaş farkı yattı mı? Memurların zam ve fark ödemeleri ne zaman yapılacak? Tüm detaylar haberimizde…

MAAŞ FARKI 2022 NE ZAMAN YATACAK?

Çok sayıda memuru ilgilendiren ve ekonomiyle ilgili düzenlemeleri içermekte olan kanun teklifi Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Kabul edilen kanun teklifine göre kamu görevlileri aylık ücretlerinde 1 Ocak – 30 Haziran 2022 dönemi için uygulanması beklenen toplu sözleşme artış oranı yüzde 5’ten yüzde 7,5’a yükseltildi. Yüzde 2,5 oranında olan ilave zam, 1 Ocak 2022 tarihi itibariyle yürürlüğe girmiş ve bu da toplu sözleşme artı enflasyon farkı ile birlikte ocak zammının toplamda yüzde 30,95’ çıkmasına neden oldu.

Fakat kanun teklifinin kabul edilmesi, Meclis’teki yeterli çoğunluk sağlanamaması nedeniyle ertelendiği için fark ödemeleri 15 Ocak maaşlarına yansıtılamamıştı. Teklifin daha sonra kabul edilmesi ve yürürlüğe girmesi ile birlikte memurlara zam ve fark ödemeleri 28 Ocak 2022 tarihi itibariyle yapılmaya başladı.

MEMURLARA MAAŞ FARKI ÖDEMELERİ NE KADAR OLACAK?

Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından yürürlüğe giren memurlara zam ve fark ödemeleri, 28 Ocak 2022 tarihi itibariyle yatırılmaya başladı.Yatırılacak olan farkların 900 TL ile 1.500 TL arasında değişeceği bildiriliyor.

1-5 Ocak arasında maaşını zamsız çekmiş olan memur emeklileri ise enflasyon farkı ve oluşan yeni fark ile birlikte SGK’nın belirlemiş olduğu bir tarihte toplu ödeme alacak. En düşük memur emeklisi farkının 1000 lira olması ve taban memur emekli maaşının ise 4 bin 280 lira olması öngörülüyor.

HESAPLARINIZI KONTROL EDİN

Memur maaşları, 15 Ocak’ta yüzde 27,9 oranında bir zamla birlikte yatırılmıştı. Fakat yüzde 5’lik toplu sözleşme zammına ilave edilmesi beklenen yüze 2,5’luk ek zam ile ilgili teklif, 15 Ocak maaşlarına yetişememiş ve yatırılamamıştı. Söz konusu maaş farkları, her kurumun mutemetliğinin hazırlanma durumuna bağlı olarak farklı tarihlerde yatabilir. Muhasebat Genel Müdürlüğü memurlar için 24 Ocak saat 16:00, sözleşmeli personel için ise 25 Ocak saat 14:00 itibariyle sisteme veri gerişi için bu yetkinin açılacağını bildirmiş ve 14 günlük maaş farkı için mutemetlere yetki açmıştı. Bu nedenle kamu çalışanları hesaplarını kontrol ederek ya da mutemetlerinden bilgi alarak, maaş farklarının durumu ile ilgili bilgi alabilirler.

Etiketler