2022-07-04 14:45:05 | Son Güncelleme : 2022-07-04 14:52:16

Maaşlara yapılan zamlara dikkat çekti: Bakan Nebati'den enflasyon açıklaması

Bakan Nebati, Yıllık bazda yüzde 78,62’ye yükselen enflasyonun son artışında emtia fiyatlarındaki artışın etkili olduğunu söylerken maaşlara getirilen zamlarla alım gücünün iyileştirildiğini vurguladı.

Maaşlara yapılan zamlara dikkat çekti: Bakan Nebati'den enflasyon açıklaması
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati Twitter hesabından beklentileri aşan Haziran ayı enflasyonu üzerine açıklamalarda bulundu. Bakan Nebati enflasyon artışında emtia piyasasındaki artışların etkisine dikkat çıkarak “Finansal piyasalarda istikrarı artırmaya yönelik attığımız adımlara rağmen başta enerji ve tarım ürünleri olmak üzere küresel emtia fiyatlarındaki yüksek artışların devam etmesi, ülkemizde de Haziran ayında enflasyonun yüzde 4,95 gerçekleşmesinde etkili olmuştur.” dedi.

Haziran ayında tüketici fiyat endeksi aylık yüzde 4,95, yıllık yüzde 78,62 oranında arttı. Bakan Nebati’nin açıklamaları şöyle oldu:

“Enflasyon görünümündeki bozulmayı sınırlamak ve enflasyonun olumsuz etkilerini vatandaşlarımıza asgari düzeyde yansıtmak amacıyla KDV indirimlerinden sübvansiyonlara, yönetilen/yönlendirilen fiyatlardan kritik ürünlerdeki dış ticaret tedbirlerine kadar birçok tedbirler alınmıştır.

Fiyat artışları karşısında aldığımız ve almaya devam ettiğimiz çeşitli önlemlerin yanı sıra çalışanlarımızın ve emeklilerimizin alım gücünün desteklenmesi amacıyla gerekli önlemler alınmaktadır.

‘ALIM GÜCÜ DESTEKLENDİ’ VURGUSU

Böylece, 2022 yılında kümülatif bazda asgari ücrete yüzde 94,6 oranında, kamu görevlileri ile memur emeklilerinin aylık ve ücretlerine yüzde 85,5 oranında, SSK ve Bağ-Kur emekli aylıklarına yüzde 78,6 oranında artış yaptık.

Önümüzdeki dönemde para ve maliye politikalarının güçlü eşgüdümünün yanı sıra mal ve hizmet piyasalarında rekabet ve verimliliği artıracak yapısal politikaları hayata geçirerek fiyat artışlarının düşürülmesi hedeflenmektedir.”

Etiketler

GULSAH DOGAN 5 Temmuz 2022 18:25

DEVLETİMİZDEN ALLAH RAZI OLSUN SN CUMHURBASKANIMIZI ALLAH BASIMIZDAN EKSİK ETMESİN SAYGILAR

Adsız 5 Temmuz 2022 02:16

Hı hı …

GULSAH DOGAN 4 Temmuz 2022 19:50

SN BAKANIM EMEGİNİZE YUREGİNİZE SAGLIK SAYGILAR