Tgrt Haber
03 Nisan 2024 10:43 - Güncelleme : 03 Nisan 2024 10:49

Mart ayının zam şampiyonu belli oldu! Fahiş zamlar durmadı, tüm ürünleri solladı

TÜİK'in açıkladığı rakamlara göre, enflasyon mart ayında aylık yüzde 3,16 olarak gerçekleşti. Yıllık bazda ise 68,50 oldu. Martta fiyatı en fazla artan ürün "orta öğretim" ve “kırmızı et”, en çok düşen "yumurta ve yumurta ile ilgili ürünler" oldu

Editör: Betül Meral Sarıiz / Kaynak: Anadolu Ajansı
Mart ayının zam şampiyonu belli oldu! Fahiş zamlar durmadı, tüm ürünleri solladı

TÜİK'in açıkladığı rakamlara göre, enflasyon mart ayında aylık yüzde 3,16 olarak gerçekleşti. Yıllık bazda ise 68,50 oldu.

ZAM ŞAMPİYONU ŞAŞIRTTI

Tüketici fiyatları bazında martta en fazla fiyat artışı yüzde 21,30 ile orta öğretimde, en fazla fiyat düşüşü ise yüzde 10,16 ile yumurta ve yumurta ile ilgili ürünlerde görüldü.

ET FİYATLARININ ATEŞİ SÖNMEDİ

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, geçen ay orta öğretimdeki fiyat artışını yüzde 18,58 ile kuzu eti, yüzde 14,65 ile dana eti ücreti izledi.

Mart ayının zam şampiyonu belli oldu! Artışta fahiş zamlar etkili oldu, tüm ürünleri solladı - 1. Resim

Martta fiyatı en çok artış gösteren diğer ürünler arasında yüzde 12,19 ile kümes hayvanları eti, yüzde 10,37 ile mücevheratlar, saat ve kol saatleri ve yüzde 6,03 ile yatak odası mobilyaları yer aldı.

Mart ayının zam şampiyonu belli oldu! Artışta fahiş zamlar etkili oldu, tüm ürünleri solladı - 2. Resim

YUMURTA ZİRVEDEN İNDİ

Geçen ay en fazla fiyat düşüşü ise yüzde 10,16 ile yumurta ve yumurta ile ilgili ürünlerde gerçekleşti. Bunu, yüzde 6,9 ile patates ve bazı yumru bitkiler, yüzde 2,37 ile sebze (patates ve bazı yumru bitkiler hariç), yüzde 1,51 ile diğer süt ürünleri, yüzde 1,01 ile tereyağı, yüzde 0,9 ile şeker ve yüzde 0,31 ile un ve diğer tahıllar takip etti.

Kaynak: Anadolu Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...