2022-05-26 16:32:08 | Son Güncelleme : 2022-05-26 16:40:51

Mayıs ayı enflasyon rakamı ne zaman açıklanacak? 2022 Mayıs enflasyon tahmini sonrası gözler TÜİK’te!

Mayıs ayı enflasyon tahmininin açıklanmasıyla birlikte gözler enflasyon rakamlarının ne zaman açıklanacağına çevrildi. Haziran ayına kısa bir süre kala 2022 Mayıs ayı enflasyon rakamlarındaki son durum merak edilirken, TÜİK’ten gelecek açıklamalar yakından takip ediliyor. Peki Mayıs ayı enflasyon tahminleri ne? Mayıs ayı enflasyon rakamları ne zaman belli olacak? Detaylar haberimizde…

TÜİK tarafından açıklanacak olan Mayıs ayı enflasyon rakamlarının hangi tarihte açıklanacağı merak edilirken, Piyasa Katılımcıları Anketi de yayımlandı.
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş
TÜİK tarafından açıklanacak olan Mayıs ayı enflasyon rakamlarının hangi tarihte açıklanacağı merak edilirken, Piyasa Katılımcıları Anketi de yayımlandı.

Haziran ayına sayılı günler kala Mayıs ayı enflasyon rakamları merak edilmeye başladı. Vatandaşlar enflasyon oranı üzerine araştırmalarına devam ederken, 2022 yılı Mayıs enflasyon oranları üzerine tahminler açıklandı. Tahminlerin gelmesi üzerine mayıs ayı enflasyon rakamlarının açıklanacağı tarih de sorgulanıyor. İşte 2022 yılı mayıs ayı enflasyon tahminleri ve rakamların açıklanacağı tarihe dair tüm merak edilenler…

MAYIS AYI ENFLASYON RAKAMLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

TÜİK tarafından açıklanacak olan Mayıs ayı enflasyon rakamlarının hangi tarihte açıklanacağı merak edilirken, Piyasa Katılımcıları Anketi de yayımlandı. Anket sonuçlarıyla mayıs ayı enflasyon tahminleri belli oldu. TÜİK ise mayıs ayı enflasyon rakamlarını 3 Haziran 2022 tarihinde saat 10:00’da açıklayacak.

MERKEZ BANKASI BEKLENTİ ANKETİ YAYIMLANDI

2022 yılı Mayıs ayı Piyasa Katılımcıları Anketi yayımlandı. Reel sektör ve finansal sektör temsilcileri ile profesyonellerden oluşan 48 katılımcı tarafından yanıtlanan anket sonuçları da paylaşıldı. Cari yıl sonu döviz kuru beklentisi, bir önceki anket döneminde 16,85 TL iken, Mayıs ayı anket döneminde 17,57 TL’yi gördü. Bu sonuçlara göre katılımcıların cari yıl sonu tüketici enflasyonu (TÜFE) beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 46,44 idi. Mayıs ayı anket döneminde bu oran yüzde 57,92 oldu. 12 ay sonra TÜFE beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 28,41 iken, Mayıs ayı anket döneminde bu oran yüzde 33,28’i gördü. 24 ay sonrası TÜFE beklentisi ise aynı anket dönemleri için sırasıyla yüzde 17,68 ve yüzde 19,54 olarak gerçekleşmiş oldu.

Katılımcıların BİST Repo ve Ters-Repo Pazarı’nda oluşan cari ay sonu gecelik faiz oranı beklentisi ise bir önceki anket döneminde ve bu anket döneminde yüzde 14,00 oldu. TCMB bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı cari ay sonu beklentisi ise bir önceki anket dönemi ve bu anket dönemi için yüzde 14,00 olarak gerçekleşmiş oldu. uluslararası yatırım bankası JP Morgan Türkiye’de enflasyonun Mayıs ayı için yıllık bazda yüzde 72 ile zirve yapması beklentisi olduğunu belirtti.

GSYH BÜYÜME BEKLENTİLERİ

Katılımcılar, GSYH 2022 yılı büyüme beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 3,2 iken, Mayıs ayı anket döneminde yüzde 3,3 olarak gerçekleşmiş durumda. GSYH 2023 yılı büyüme beklentisi ise bir önceki anket döneminde ve Mayıs ayı anket döneminde yüzde 4 olarak gerçekleşmiş oldu.