2022-05-05 06:42:00 | Son Güncelleme : 2022-05-05 06:47:18

Memur emeklilerine müjde: 'Göstergesizler' için de ‘3600’ umudu

‘3600 Ek Gösterge’de üçüncü toplantı 10 Mayıs'ta yapılacak. İki milyon memur emeklisinin yarıya yakını ‘göstergesiz’ ya da göstergeleri 2200’den düşük. Toplantıda, onlar için yapılacak düzenleme masaya yatırılacak.

3600 Ek Göstergenin Mayıs ayında Meclis'e getirilmesi planlanıyor.

Yüz binlerce kamu çalışanın ve memur emeklisinin merakla kanunlaşmasını beklediği 3600 ek gösterge düzenlemesinde süreç devam ediyor. Hükümet ve Memur-Sen'in taraf olduğu 3600 Ek Gösterge Komisyonu, üçüncü toplantısını 10 Mayıs'ta Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının ev sahipliğinde yapacak.

3600 EK GÖSTERGEDE SON DURUM

Polis, hemşire, öğretmen ve din görevlilerinin ek göstergelerinin 3600'e yükseltilmesinin görüşüldüğü komisyonda, dört meslek grubunun dışında kalan kamu görevlilerinin durumu da gündeme getirilecek. Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Hacı Bayram Tonbul "Polis, hemşire, öğretmen ve din görevlilerinin ek göstergelerinin 3600'e yükseltilmesi bir seçim vaadiydi. Bunun hayata geçirilmesiyle ilgili süreç devam ediyor. Memur-Sen olarak dört hizmet grubunun yanında odaklandığımız diğer kesimler; göstergesizler ve ek göstergesi 2200'den düşük olanlar. İki milyon memur emeklisinin yarıya yakınını ek göstergesizler ve düşük ek göstergeliler oluşturuyor. Dört hizmet sınıfıyla birlikte bu kesimlerin de ek gösterge düzenlemesinden yararlanmasını istiyoruz. Düzenleme, geniş bir şekilde ele alınmalı ve çok sayıda kişi bundan faydalanmalı. Çünkü göstergesizler ve düşük göstergeliler en mağdur kesim. Bu kesimlerin de gelir seviyesinin artırılması gerekiyor" dedi.

‘GÖSTERGESİZLER’E MAAŞ ARTIŞI TALEBİ

Tonbul, yansıtma oranlarının da yükseltilmesini talep ettiklerini belirterek “2200 ek gösterge ve göstergesi bunun altında olanlar için en yüksek devlet memuru maaşının yüzde 55’i, emekliliğe esas aylığın bir bileşeni. Bu yüzde 55’lik yansıtma oranının da yüzde 75'e yükseltilmesini istiyoruz. Bütün talepleri ilettik. Bize henüz bir teklif sunulmadı. Üçüncü toplantıda, masaya teklifle gelinmesini bekliyoruz” diye konuştu.

Etiketler