2022-07-04 09:45:00 | Son Güncelleme : 2022-07-04 09:55:23

Haziran enflasyon oranı ne zaman açıklanacak? Memur ve emekli maaşı temmuz zammı ne kadar olacak? Memur ve emeklinin gözü enflasyon oranında!

Haziran ayı enflasyon oranları TÜİK tarafından açıklanacak. Haziran ayı enflasyon rakamlarının belli olmasının akabinde memur ve emekli maaşlarına yapılacak zam oranı da netlik kazanacak. Haziran enflasyon oranı beklentisin ne olduğunu şimdiden merak eden memur ve emekli "Haziran enflasyon oranı ne zaman açıklanacak? Memur ve emekli maaşı temmuz zammı ne kadar olacak?" sorularının cevabını merak ediyor. İşte memur ve emekli maaşlarına dair tüm merak edileneler…

Haziran enflasyonunun açıklanmasıyla memurların zam oranı netleşecek. Yüzde 7 toplu sözleşme zammı ve 6 aylık enflasyon farkı memur ve emekli maaşlarına yansıyacak.
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş
Haziran enflasyonunun açıklanmasıyla memurların zam oranı netleşecek. Yüzde 7 toplu sözleşme zammı ve 6 aylık enflasyon farkı memur ve emekli maaşlarına yansıyacak.

Haziran ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla netlik kazanacak memur ve emekli maaşı temmuz zammı için "Haziran enflasyon oranı ne zaman açıklanacak? Memur ve emekli maaşı temmuz zammı ne kadar olacak?" soruları gündemde en çok merak edilen konulardan. Asgari ücretin 1 Temmuz’da açıklanmasının ardından gözler memur ve emekli maaşlarına yapılacak zamma çevrildi. Memur ve emekli maaşı zammı için haziran ayı enflasyon rakamlarının açıklanması bekleniyor. Mayıs ayı enflasyon rakamları açıklandı ancak bununla birlikte Haziran ayının enflasyon oranları da belli olduğunda memur ve emekli maaşı zammı gibi birçok kalemde maaşlar netleşmiş olacak. İşte detaylar…

HAZİRAN AYI ENFLASYONU SONRASINDA MEMUR VE EMEKLİ ZAMMI BELLİ OLACAK!

Enflasyon verileri Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından her ayın ilk haftası açıklanıyor. 5 aylık enflasyon verisinin açıklanmasının ardından gözler haziran ayı verilerine çevrildi. Emekli ve memur maaşlarına yapılacak olan zam, açıklanacak enflasyon rakamları doğrultusunda gerçekleşecek.

Enflasyon oranı ve farkı temmuz ayında TÜİK tarafından açıklanacak. Temmuz ayının gelmesi ile beraber gözler TÜİK verilerinin açıklanacağı güne çevrildi. Mayıs ayında eflasyon yüzde 2,98 artışla %73,50 oranında gerçekleşirken 5 aylık enflasyon yüzde 35,64 oldu. Merkez Bankası'nın TÜFE enflasyon beklenti anketini yayınlamasının ardından Haziran ayı enflasyon beklentisi belli oldu.

ENFLASYON ORANI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Enflasyon oranı 4 Temmuz Pazartesi günü saat 10:00’da açıklanacak. Bu açıklama ile beraber 6 aylık Enflasyon Farkı da belli olacak.

TÜİK HAZİRAN AYI ENFLASYON ORANI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Her ayın 3'ünde bir önceki ayın enflasyon verilerini açıklayan TÜİK, Haziran ayı verilerini, 3 Temmuz'un Pazar gününe denk gelmesi sebebiyle 4 Temmuz Pazartesi günü açıklayacak.

Böylece, 4 Temmuz Pazartesi günü saat 10.00'da Haziran ayı enflasyon verileri belli olacak.

MEMUR VE EMEKLİ MAAŞI ZAMMI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Temmuz ayında memur ve emeklilere yapılacak olan zam oranı milyonların gündeminde. Mayıs ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla birlikte temmuz ayı memur ve emekli maaşı zam oranı da gündem oldu. Erdoğan'ın yapılacak zam miktarını açıklamasıyla birlikte memur ve emekli maaşlarının yeni tutarları belli olacak.

4 Temmuz Pazartesi günü içinde, emekli ve memur maaşları da netlik kazanacak.

MEMUR VE EMEKLİ ZAMLI MAAŞLARI HESAPLARA NE ZAMAN YATIRILACAK?

Kabine Toplantısı'nın ardından açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan zamlı memur maaşlarının bayram öncesi hesaplara yatacağını duyurdu. Söz konusu memur ve emekli maaşlarına ilişkin son dakika açıklaması yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Temmuz ayı memur maaşları 8 Temmuz'da zamlı halde ödenecek." dedi. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 27 Haziran'da gerçekleşen Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı sonrası açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan " Ayrıca memurların Temmuz ayı bayram maaşlarının Kurban Bayramı öncesinde zamlı haliyle ödeneceğini ifade etmek istiyorum. Temmuz ayı memur maaşları 8 Temmuz'da zamlı halde ödenecek." dedi.

Memur ve emekli maaşlarına ilişkin kesin zam oranı rakamları Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanacak. 5 Temmuz'da haziran ayına ilişkin Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ve Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi verileri ile temmuz zam oranı netleşecek.

Emekliler ve kamu çalışanları yılda iki kez zam alıyor. Ocak ve Temmuz aylarında yapılan bu zamların belirleyicisi ise enflasyon oranları oluyor. Memur ve emekli maaşlarına temmuz ayında enflasyon oranına göre zam yapılacak. SSK, Bağ-Kur emekli maaşı ve memur zammı haziran ayı enflasyon verilerinin açıklanmasının ardından belirlenecek.

MEMUR VE EMEKLİ MAAŞI ZAM ORANI NE KADAR OLACAK?

Milyonlarca memur ve emeklinin beklediği zam oranlarına ilişkin net oranlar henüz belli olmadı. Zam oranları için emekli ve memurun gözü 4 Temmuz'da açıklanacak enflasyon rakamında. Merkez Bankası, haziran ayı enflasyon beklentisinin 3.75 olduğunu açıkladı.

TÜİK'in açıklayacağı temmuz ayı enflasyon verisine göre emekli ve memura maaşlara zam yapılacak. Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, maaşlarında yüzde 40'a yakın artış olacağının sinyalini verdi.

2022 temmuz zammı için açıklamada bulunan Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, "Altı aylık dönemde enflasyonun yüzde 7.5'i aşması durumunda temmuzdan geçerli olmak üzere aylık ve ücretlere enflasyon farkı yansıtılacak" dedi. 

Haziran ayı enflasyonuyla birlikte yılın ilk 6 aylık Enflasyon Farkı belirlenecek ve memur ve emeklisinin maaşlarına yansıtılacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Kamu çalışanlarımızın ve emekçilerimizin maaşlarına yüzde 40'ın üzerinde enflasyon farkı artışı zaten yapılacak." dedi.

Söz konusu zam oranına ilişkin yüzde 40'lık zam gerçekleşirse en düşük memur emeklisi ve işçi emeklisi maaşında bin liranın üstünde artış sağlanacak. Memur ve memur emeklilerinin toplu sözleşme şartları gereği ekstra yüzde 7'lik zamları da söz konusu oldu.

Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Kaya beklenilen zam ile ilgili, “2022 yılının birinci altı aylık döneminde en düşük memur maaşımız 6 bin 429 lira idi yüzde 40'lık zammı koyduğumuzda 2 bin 571 lira bir fark getirme suretiyle en düşük memur maaşımız ise 9 bin liraya yükselmiş olacak.

En düşük memur emeklisi maaşımız ise 2022 yılının birinci altı aylık döneminde 4 bin 289 lira iken bin 715 lira bir artışla 6 bin 4 liraya yükselmiş olacak.

Bin 316 lira bir fark almak suretiyle en düşük işçi emeklimiz 2000 yılı öncesi 4 bin 608 liraya yükselmiş olacak.

Bağkurlularımızınsa en düşük emekli maaşı 2 bin 500 lira gelecek olan yüzde 40'lık zamla birlikte bu rakam bin lira ilaveyle 3 bin 500 liraya yükselmiş olacak." ifadelerini kullandı.

EMEKLİ VE MEMUR MAAŞINA ZAM GELECEK Mİ?

Emekliler ve kamu çalışanları ücret ve aylıklarına temmuz ayında yılın ikinci zammını alacak. Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati söz konusu memur ve emekli maaşlarıyla ilgili detayları açıkladı. Bakan Nebati, "Ocak ayı enflasyon farkı dâhil yüzde 30.95 oranında artış yapılmış olup temmuz ayından geçerli olmak üzere de yüzde 7 oranında artış yapılacak. Altı aylık dönemde enflasyonun yüzde 7.5'i aşması durumunda temmuzdan geçerli olmak üzere aylık ve ücretlere enflasyon farkı yansıtılacak" dedi.

YÜZDE 41,67 ARTIŞ ORANI!

Sabah'ta yer alan habere göre, emekli ve memur için ocak ayında yapılan yasal düzenleme ile ek zam imkânı tanındı. Bu kapsamda taban emekli aylığı 2500 liraya çıkarılırken, memur ve emeklilerine toplu sözleşmede yüzde 5 olan zam oranları enflasyon farkı hariç 2.5 puan artırılarak yüzde 7.5 yapıldı ve enflasyon farkıyla beraber oran yüzde 30.95 oldu. Temmuz ayında yapılacak değerlendirmeye göre yüzde 7 olan toplu sözleşme zam oranının artırılması gündeme gelebilecek. Memur ve emeklilerine 2.5 puanlık bir artış daha yapılması durumunda zam oranı yüzde 41.67 olarak güncellenecek. SSK-BAĞ-KUR emeklileri için taban aylık da yükseltilecek.

EN DÜŞÜK MEMUR MAAŞI NE KADAR OLACAK?

  • 5 aylık enflasyona göre: 8.688,20 TL
  • 6 aylık enflasyon tahminine göre: 8.947,24 TL

 

EN DÜŞÜK MEMUR EMEKLİSİ AYLIĞI NE KADAR OLACAK?

  • 5 aylık enflasyona göre: 5.796,15 TL
  • 6 aylık enflasyon tahminine göre: 5.969,00 TL

 

EN DÜŞÜK SSK EMEKLİSİ AYLIĞI (2000 Öncesi) NE KADAR OLACAK?

  • 5 aylık enflasyona göre: 4.465,27 TL
  • 6 aylık enflasyon tahminine göre: 4.597,94 TL

 

ENFLASYON RAKAMLARI NE KADAR OLDU?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) Haziran ayına ilişkin piyasa katılımcıları anketine göre, yıl sonu tüketici enflasyonu (TÜFE) beklentisi bir önceki döneme göre artarak yüzde 64.59 oldu. Bir önceki dönemde Enflasyon Beklentisi yüzde 57.92 açıklanmıştı.

12 ay sonrası TÜFE beklentisi ise bir önceki anket döneminde yüzde 33.28 olurken; bu anket döneminde yüzde 37.91 olarak kaydedildi. 24 ay sonrası TÜFE beklentisi ise bir önceki anket döneminde yüzde 19.54, Haziran ayı anketinde ise yüzde 22.04 olarak gerçekleşti.

Katılımcıların cari yıl sonu ABD Doları/TL beklentisi bir önceki anket döneminde 17.57 TL olarak açıklanırken; son ankette ise 18.89 TL oldu.12 ay sonrası için ise Döviz Kuru beklentisi bir önceki dönemde 18.47 TL olarak açıklanmıştı. Son yapılan ankete göre ise beklenti 20.70 TL olarak açıklandı. GSYH 2022 yılı büyüme beklentisi, bir önceki anket döneminde yüzde 3.3’ken, Haziran ayı anket döneminde ise yüzde 3.5 olarak gerçekleşti.

GSYH 2023 yılı büyüme beklentisi ise bir önceki anket döneminde yüzde 4.0 iken; bu anket döneminde yüzde 3.8 oldu. Katılımcıların BIST Repo ve Ters-Repo Pazarı’nda oluşan cari ay sonu gecelik faiz oranı beklentisi bir önceki anket döneminde ve bu anket döneminde yüzde 14.00 oldu.