Tgrt Haber
10 Aralık 2023 15:29 - Güncelleme : 10 Aralık 2023 15:32

MB Başkanı Erkan'ın reel sektör toplantılarının yeni durağı belli oldu

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Hafize Gaye Erkan, reel sektör toplantılarına Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu ve Türkiye İhracatçılar Meclisi ile devam edecek.

Editör: Sevde Nur Demir / Kaynak: Anadolu Ajansı
MB Başkanı Erkan'ın reel sektör toplantılarının yeni durağı belli oldu
Hafize Gaye Erkan, Merkez Bankası Başkanı, Tim

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan, reel sektör görüşmelerine devam ediyor. Erkan’ın yarın İstanbul'da, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Yönetim Kurulu Toplantısı'na, 13 Aralık Çarşamba günü de Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Sektörler Konseyi ile İstişare Toplantısı'na katılacağı öğrenildi.

REESKONT LİMİTİ ARTACAK

Erkan, 29 Kasım'da İstanbul Sanayi Odası (İSO) ve 7 Aralık'ta Ankara Sanayi Odası (ASO) ile toplantılar gerçekleştirmişti. TCMB Başkanı Erkan, ASO toplantısında, "Temmuzda 10 kat artışla 3 milyar liraya yükselttiğimiz reeskont limitini daha da artıracağız. Çalışmalarımız devam ediyor." ifadesini kullanmıştı.

YATIRIM DESTEKLERİ BÜYÜK İLGİ GÖRÜYOR

Erkan'ın reel sektör ile yaptığı toplantılarda, para politikasının yanı sıra Yatırım Taahhütlü Avans Kredileri (YTAK) başta olmak üzere TCMB'nin yatırım ve ihracata desteklerinin büyük ilgi gördüğü belirtiliyor.

TCMB, yeni YTAK programına 3 yıl boyunca toplam 300 milyar lira limit tahsis edilmesinin planlandığını duyurmuştu. İhracat ve döviz kazandırıcı hizmetler reeskont kredilerinde ise toplam faiz maliyetine üst sınır getirilerek iskonto oranı azami yüzde 25,93'te sabit tutulmuştu.

Kaynak: Anadolu Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...