Tgrt Haber
12 Şubat 2024 21:43 - Güncelleme : 12 Şubat 2024 22:03

Merkez Bankası harekete geçti! İkinci evi olanlara kötü haber yolda mı?

Milyonlarca kiracı ve ev sahibini karşı karşıya getiren soruna Merkez Bankası’nın müdahale edeceği iddia edildi. Yeni düzenlemeye göre ikinci ev sahibi olanları kötü haber bekliyor. İşte Merkez Bankası’nın ev sahibi ve kiracıları yakından ilgilendiren yeni düzenlemesinin ayrıntıları…

Merkez Bankası harekete geçti! İkinci evi olanlara kötü haber yolda mı?
Ev Sahibi, Ev Sahibi Vergi, Merkez Bankası, Kira

Merkez Bankasının 2024 yılıyla beraber Enflasyon sonrası ortaya çıkan tablo da ev sahipleri ve kira ödemesi yapanlar yer aldığı iddia edildi. Enflasyon raporunda ortaya çıkan en büyük sorun ise kiralar olduğu daha somut anlaşıldı. Hızla artan kira artışlarına dur demek için yapılacak bu çalışmalarda kiracılar gülerken ev sahiplerine kötü haber olacağı da bir diğer iddia olarak görüldü. 

MERKEZ BANKASI HAREKETE GEÇTİ!

Kira artışlarının kontrolünün daha güvenli hale gelmesi için tek bir sistem üzerinden geliştirme yapılacak. İddiaya göre; Merkez Bankası bunun için sabit bir düzenleme ile kiraların ortak artışı belirlenecek. Bu da şehirden şehre ilçeden ilçeye semtten semte kiralardaki değişimde engellenecek. Merkez Bankası bu durumun yasa olması için çalışmalarının sürdürüldüğü de kulislerde konuşulan diğer iddia oldu. Bu durumda ev sahipleri için ise 'sahip olunan konut sayısına göre kademeli vergilendirme' ve 'boş konut vergisi' yer alırken, 'düzenli gelire sahip çalışanlara yönelik uzun vadeli, değişken faizli ya da eşik bir ücrete endeksli, ödeme esnekliğine sahip konut kredisi modelleri uygulanması' da öneriler arasında yer aldı.

Merkez Bankası harekete geçti! İkinci evi olanlara kötü haber yolda mı? - 1. Resim

İKİNCİ EVİ OLANLARA KÖTÜ HABER YOLDA MI?

Öte yandan yurtdışında da yaygın olan bazı uygulamalarda ülkemize uyarlanmaya başlanacak. Bunlardan biri de ev sahipleri için oldu. Ev sahipleri ikinci evleri için ise fazla vergi ödeyecek. Ancak yurt dışında bunun dengelemesi için kirayı yükseltmeden kira veren ev sahiplerinin diğer mülklerine vergi indirimi uygulanıyor. Yani iddialarda yer alan ikinci evi olanlara vergi yükü ev sahibinin kira artış oranına uyumuna göre tasarlanacak. Bu durum aktif olarak Hollanda, İngiltere ve İtalya'da yapılıyor. Tüm bu bilgiler Merkez Bankası tarafından resmi olarak kesin onaylanmazsa bile enflasyonla mücadele için yapılacak adımlar arasında yer alıyor. 

Kaynak: TGRT Haber
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...