2021-12-21 11:01:05

Mevduat hesabı nedir? Döviz garantili mevduat hesabı nedir? Mevduat nedir?

“Mevduat hesabı nedir?” sorusu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın TL mevduatıyla ilgili yapmış olduğu açıklamalar sonrasında en sık sorulan sorular arasında yerini aldı. Kabine Toplantısı’nın ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yapmış olduğu açıklamaların ardından son günlerde yüksek seyreden döviz kurunda düşüş meydana geldi. Doların aniden gerilemesinin ardından internet üzerinden araştırma yapan vatandaşlar, “Dolar garantili mevduat nedir?”, “Mevduat hesabı nedir?”, “Döviz garantili mevduat hesabı nedir?”, “Mevduat nedir?” sorularına cevap aramaya başladı.

Mevduat hesabı nedir? Döviz garantili mevduat hesabı nedir? Mevduat nedir?
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dün akşam gerçekleştirilen Kabine Toplantısı’nın ardından yapmış olduğu açıklamalar sonrasında dolarda ani bir düşüş meydana geldi. İlk başta 15 seviyelerine gerilediği görülen dolarda, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yapmış olduğu açıklama sırasında döviz kurunda meydana gelen dalgalanmalar nedeniyle ihracatçılar için ileri vadeli kur rakamı verileceğini söylemesinin etkili olduğu iddia edildi. Peki mevduat hesabı nedir? Döviz garantili mevduat hesabı nedir? Mevduat nedir? İşte detaylar…

MEVDUAT NEDİR?

Süreli ya da süresiz, karşılıklı ya da karşılıksız bir şekilde bankaya yatırılmış olan dövize, para ya da madenlere mevduat denir. Mevduat hesapları ise bu döviz, para ya da madenleri bir şahıs ya da kurum ismine bankanın bünyesinde kayıt altına alınması için açılmaktadır.

MEVDUAT HESABI NEDİR?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yapmış olduğu açıklamaların ardından gündeme gelen ‘mevduat hesabı’ ifadesi, en sık sorgulanan ifadeler arasında yerini aldı. Mevduat hesabının tam olarak kavranabilmesi için bazı terimlerin anlamını bilmekte fayda var. Bunlardan bir tanesi bireysel müşterilerin açmış olduğu hesaplar için kullanılan ‘tasarruf mevduatı’ ifadesidir. İşyerleri için açılmış hesaplara ise ‘ticari mevduat’ denilmektedir. Bankaların diğer bankalar içerisinde açmış olduğu hesaplara ‘bankalar mevduatı’ adı verilmektedir. Resmi olan kurumların bankalarda açmış olduğu hesaplara ise ‘resmi mevduat hesapları’ ifadesi kullanılmaktadır.

Mevduat hesabı, mevduat bankalarında açılmış olan hesaplar için kullanılan bir ifadedir. Katılım bankalarında açılmış olan bu tür hesaplara ise ‘özel cari hesap’ denilmektedir. Mevduat hesapları, vadesiz ve vadeli mevduat hesabı olarak ikiye ayrılmaktadır. Katılım bankalarında açılmış olan vadesiz mevduat hesapları özel cari hesap adıyla, vadeli hesaplar ise katılma hesabı olarak anılmaktadır.

DÖVİZ GARANTİLİ MEVDUAT HESABI NEDİR?

İlk kez 1967 yılında açılmış olandöviz garantili mevduat hesabı, dışarıdan döviz girişini teşvik etmek amacıyla, o yıllarda yurt dışına çalışmaya gitmiş olan bireylerin artması nedeniyle açılmıştır. Döviz garantili mevduat hesabı sahiplerine dövizli işlem hakkı tanındı ve TCMB bu hesaplara, hazine adına kur garantisi verdi. Yani kur farkları bütçeden karşılanmış oldu. Fakat DÇM’lerin anapara ve kur farkı ödemeleri, verilmiş olan garanti nedeniyle hazine için büyük bir yük oluşturmuş oldu.

İlk başta 3,5 milyar dolarlık bir döviz girişi sağlanmış olsa da para arzında artış ve enflasyonda yükseliş meydana geldi ve bu da sınırlamalar getirilmesine sebep oldu. 1977 yılında, ilk aylardan sonra hesap açılması durumunda bir azalma meydana geldi. Bu da TCMB ve bankaların ilk açılan hesaplar için garanti sürelerinin gelmesi nedeniyle ödemelerde zorlanmasına neden olmuştur. Bu nedenle bu sisteme 1978 yılında son verilmiştir. 1981 yılından sonra ise bu ödemeleri devlet üstlenmiştir.

Etiketler