22˚
İstanbul
22˚
açık
Nem %45
Rüzgar 5.37 /s
Çarşamba
24˚/16˚
Perşembe
25˚/18˚
Cuma
26˚/19˚
Cumartesi
26˚/18˚
24 Mayıs 2022 Salı
2021-11-03 06:26:50

Muhalefetin 'kara kış fonu'na hükümetten alternatif: Sosyal ve kademeli tarife

Muhalefetin “kara kış fonu” önerisi olduğunu Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, “Bizim de kademeli tarife, sosyal tarife gibi konular gündemimizde” dedi.

Muhalefetin 'kara kış fonu'na hükümetten alternatif: Sosyal ve kademeli tarife
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Gübre ve tohum desteğinin ardından çiftçiye bir müjde daha geldi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, tarımsal sulama abonelerinin faturalarından yüzde 2’lik TRT payının kaldırılmasıyla ilgili hazırlık yapıldığını söyledi. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda Bakanlığının bütçe sunumunu yaptıktan sonra soruları cevaplayan Dönmez “Meclis grubumuza gönderdik. Biliyorsunuz daha önce sanayi abonelerinden bu kaldırılmıştı. Bizim beklentimiz ve temennimiz önümüzdeki yılın ilk çeyreğinden sonra fiyatların daha makul, daha rasyonel bir noktaya gelecek olması” ifadelerini kullandı.

SOSYAL TARİFE GÜNDEMİMİZDE

Muhalefetin “kara kış fonu” önerisi olduğunu hatırlatan Dönmez “Bizim de kademeli tarife, sosyal tarife gibi konular gündemimizde. Bunlar için yasal düzenlemelere ihtiyaç var. Bugün bir başlangıç yaptık. Sanayide doğalgaz tarifelerinde bahsettiğim gerekçelerle artış olmak zorunda kaldık. İki kademeli tarifeye aslında bir geçiş oldu. Burada şunu arzu ediyoruz: Bir, daha çok kullananların biraz daha tasarrufa riayet etmesini istiyoruz. İki, kontratların üstünde gelen ve bizim yüksek fiyatlarla almak zorunda kaldığımız bu maliyeti sanayiciye bir miktar yansıtmak istiyoruz” diye konuştu.

Karadeniz’deki doğalgaz çalışmalarıyla ilgili bilgiler de veren Dönmez, bölgede 7’nci sondajın devam ettiğini ifade etti. Filyos’un bölgede ciddi bir petrol, doğalgaz teknik servis ve lojistik merkezi adayı olduğunu belirten Dönmez; Romanya, Bulgaristan ve diğer komşu ülkelerden de “Bu sondajların ve sismik araştırmaların hizmet satışını yapar mısınız?” şeklinde istek ve teklifler geldiğini söyledi. Dönmez, zaman zaman bu teklifleri değerlendirdiklerini de sözlerine ekledi.

Etiketler