Tgrt Haber

OCAK 2024 ASGARİ ÜCRET ZAMMI | Bakan Işıkhan’dan ‘tek zam’ açıklaması: 2024 asgari ücret ne kadar olacak?

21 Kasım 2023 12:28 - Güncelleme : 21 Kasım 2023 12:31
Editör: Mücahit Dere / Kaynak: TGRT Haber

Ocak 2024 asgari ücret zammı… Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, asgari ücrete ara zam yapılmayacağının sinyalini verdi. Çalışma Bakanı Işıkhan, 2024 yılında geçerli olacak asgari ücretin ara zamma ihtiyaç duyulmayacağı bir oranda yapılacağına dikkati çekti. Milyonlarca asgari ücretli çalışanı yakından ilgilendiren açıklama araştırılmaya başlandı. Vatandaşlar 2024 asgari ücret son dakika konusunu araştırıyor. Peki 2024 asgari ücret ne kadar olacak?

OCAK 2024 ASGARİ ÜCRET ZAMMI | Bakan Işıkhan’dan ‘tek zam’ açıklaması: 2024 asgari ücret ne kadar olacak?
Vedat Işıkhan, Asgari Ücret, Zam

Ocak 2024 asgari ücret zammı konusu Bakan Işıkhan’ın açıklamaları sonrasında gündeme oturdu. On milyonlarca vatandaşın yakından takip ettiği ve birçok üründe büyük etkisi olan asgari ücret zammı konusu yakından araştırılıyor. Bakan Işıkhan 2024 asgari ücret zammının tek sefer yapılmasının planlandığını ilk defa dile getirdi. Dikkat çeken açıklamaya göre 2024 yılının Temmuz ayında asgari ücrete herhangi biz zam yapılmayacak. Verilerin iyiye gittiğinin altını çizen Işıkhan, komisyon görüşmelerinin ise Aralık ayında başlayacağını açıkladı. Peki 2024 asgari ücret ne kadar olacak? işte detaylar…

OCAK 2024 ASGARİ ÜCRET ZAMMI

Ocak 2024 asgari ücret zammı konuşulmaya başlandı. Milyonlarca asgari ücretli çalışan vatandaşı yakından ilgilendiren asgari ücret zammına ilişkin detaylar netleşmeye başladı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, “Temmuz ayında olduğu gibi ilkemiz yine enflasyona ezdirmemek. Asgari ücret zaten hep yılda bir kereydi biliyorsunuz. Yine tek zam olacak şekilde çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

Bakan Işıkhan asgari ücrete 2024 yılında tek bir defa zam yapılacağını Temmuz ayında ara zamma ihtiyaç olmayacağını söyledi.

2024 ASGARİ ÜCRET NE KADAR OLACAK?

Aralık ayında asgari ücret için görüşmelerin başlayacağını dile getiren Işıkhan şu ifadeleri kullandı:

“31 Aralık itibari ile de kararın Resmi Gazete’de yayımlanması gerekiyor. Dolayısıyla geçtiğimiz temmuz ayında yaptığımız gibi olacak. Asgari ücret zaten hep yılda bir kereydi biliyorsunuz. Yine tek zam olacak şekilde çalışıyoruz. Geçen temmuz ekstraydı. O da Sayın Cumhurbaşkanımızın öngörüsüyle ihtiyaç duyulduktan sonra oldu. Ama ihtiyaç hasıl olursa bir araya gelinebilir. Gelecek yıl inşallah enflasyonda gerileme olacak. Temmuzda ikinci bir toplantı yapmayacağız, ikinci zamma gerek olmayacak diye düşünüyoruz. Tüm parametreler iyi gidiyor çünkü.”

ASGARİ ÜCRET NASIL BELİRLENİYOR 2024

Asgari ücreti, yasa gereği işçi, işveren ve hükümetten beşer temsilci olmak üzere 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu belirliyor. Komisyon, yeni asgari ücreti belirleme çalışmaları kapsamında teamül üzerine aralık ayında 4 kez toplanıyor.

Bakanlığın belirlediği üyelerden birinin başkanlık ettiği komisyon, en az 10 üyenin katılımıyla toplanıp oy çokluğuyla karar veriyor. Oyların eşitliği halinde başkanın bulunduğu tarafın çoğunluğu sağladığı kabul ediliyor.

Etiketler
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.