Tgrt Haber

OECD bölgesinde ekonomi büyüdü, Almanya'daki daralma dikkat çekti

21 Kasım 2023 16:53 - Güncelleme : 21 Kasım 2023 16:57
Editör: Sevde Nur Demir / Kaynak: Anadolu Ajansı

Ekonomi İşbirliği ve Kalkınma Örgütü’ne üye ülkelerdeki Gayri Safi Yurtiçi Hasıla rakamları belli oldu. OECD ülkeleri yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 0,5 büyüme kaydetti.

OECD bölgesinde ekonomi büyüdü, Almanya'daki daralma dikkat çekti
Oecd, Almanya, Gsyh

Ekonomi İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) verilerine göre büyüme G7 ülkelerinde ikinci çeyrekte yüzde 0,2 üçüncü çeyrekte yüzde 0,6 oldu.  ABD ekonomisindeki büyümenin hızlanması, artışları tetikledi.

JAPONYA VE ALMANYA DARALDI

G7’nin önemli ülkelerinden olan Kanada, İtalya ve Birleşik Krallık'ta ekonomi üçüncü çeyrekte büyüme kaydedemedi. Fransa'da yüzde 0,1 büyüme görüldü. Japonya ve Almanya'da ise ekonomi bu dönemde sırasıyla yüzde 0,5 ve yüzde 0,1 daraldı.

ABD ekonomisindeki büyümede tüketim artışı etkili olurken, Birleşik Krallık'ta özel sektör ve kamu harcamalarındaki düşüş büyüme performansına yansıdı. İtalya'da iç talepteki düşüş ve Almanya'da özel harcamaların azalması büyüme performansını etkiledi.

MACARİSTAN VE MEKSİKA’DA BÜYÜME KAYDETTİ

İlgili verilerin bulunduğu diğer OECD ülkeleri arasında, Polonya ve Kosta Rika'da üçüncü çeyrekte ekonomik büyüme sırasıyla yüzde 1,4 ve yüzde 1,3 oldu. Macaristan ve Meksika'da ekonomi bu dönemde yüzde 0,9 büyüme kaydetti. İrlanda ve Finlandiya, sırasıyla yüzde 1,8 ve yüzde 0,9 ile ekonomik daralmanın görüldüğü ülkeler oldu.

Avro Bölgesi ekonomisi ise üçüncü çeyrekte yüzde 0,1 küçüldü. Böylece, OECD ülkelerinde ekonomi bu yılın üçüncü çeyreğinde, yılın ikinci çeyreğinde olduğu gibi, yüzde 0,5 büyüme kaydetti. OECD ülkelerinde ekonomik büyüme üst üste iki çeyrekte yüzde 0,5 olarak kayıtlara geçti.

Etiketler
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.