Tgrt Haber
29 Kasım 2023 14:38 - Güncelleme : 29 Kasım 2023 14:42

OECD'den Türkiye büyüme tahmini geldi: İhracat 2025'te ivme kazanacak

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü küresel ekonomik büyümenin bu yıl 2,9 olacağını açıkladı. OECD bu yılki büyümenin yüzde 4,5 olacağını öngörüyor.

Editör: Sevde Nur Demir / Kaynak: Anadolu Ajansı
OECD'den Türkiye büyüme tahmini geldi: İhracat 2025'te ivme kazanacak
OECD, Türkiye, Büyüme Tahmini

OECD'nin Ekonomik Görünüm Raporu'nu açıkladı. OECD’ye göre gelecek yıl küresel ekonomik büyüme ağırlıklı olarak Asya ekonomilerine bağımlı olacak. Türkiye ekonomisinin 2024'te 2,9 büyümesi beklenirken, 2025'te büyümenin yüzde 3,2'ye yükseleceği tahmin ediliyor.

DÜNYA EKONOMİSİ 2024’TE 2,7 GERİLEYECEK

Enflasyon ve düşük büyüme öngörüleri küresel ekonomi için zorluklar çıkarmaya devam ediyor.  Küresel ekonomik büyümenin bu yıl yüzde 2,9 olacağı tahmin ediliyor.
Kısa vadeli ekonomik görünüme yönelik riskler, Orta Doğu'daki jeopolitik gerilim ve para politikasının sıkılaştırılmasının beklenenden daha büyük bir etkisi olabileceğine işaret ediyor.

Rapora göre, bu yıl için öngörülen yüzde 2,9'luk büyümenin ardından, küresel ekonomik büyüme 2024'te yüzde 2,7'ye gerileyerek ılımlı kalmayı sürdürecek. Enflasyonun düşmeye devam etmesi ve reel gelirlerin güçlenmesiyle dünya ekonomisinin 2025'te yüzde 3 büyüyeceği öngörülüyor.

ENFLASYON ORANLARINDA GERİLEME BEKLENİYOR

Gıda ve enerji fiyatlarına ilişkin büyük çaplı şokların yaşanmaması halinde, OECD ülkelerinde manşet enflasyonun bu yılki yüzde 7 seviyesinden, 2024'te yüzde 5,2'ye ve 2025'te yüzde 3,8'e gerileyeceği hesaplanıyor. OECD'ye göre, mevcut kamu borcunun GSYH'ye oranı tüm zamanların en yüksek seviyelerinde seyrediyor ve hükümetler iklim değişikliğiyle mücadele ihtiyacı da dahil olmak üzere çeşitli nedenlerden ötürü artan mali baskılarla karşı karşıya kalıyor.

BU YILKİ BÜYÜME YÜZDE 4,5

OECD, Türkiye ekonomisinin yılın ilk yarısındaki güçlü performansın ardından, bu yılki büyümenin yüzde 4,5 olacağını öngörüyor. Türkiye ekonomisinin 2024'te 2,9 büyümesi beklenirken, 2025'te büyümenin yüzde 3,2'ye yükseleceği tahmin ediliyor. Sıkılaşan para politikası ve enflasyonun hane halkı tüketimini zayıflatacağı, bununla birlikte Türkiye'nin ihracatının daha güçlü bir küresel büyümeyi yansıtacak şekilde 2025'te ivme kazanacağı öngörüyor.

 

Kaynak: Anadolu Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...