Tgrt Haber
21 Şubat 2024 17:09 - Güncelleme : 21 Şubat 2024 17:18

Ölüm aylığı bağlanması için hükümete çağrı: Emeklilik hakkı kolaylaşsın, prim gün şartı düşürülsün

Türkiye Emekliler Derneği depremde vefat eden sigortalılara ölüm aylığı bağlanması için hükümete çağrıda bulundu. Marmara ve Van depremlerinde olduğu gibi Kahramanmaraş depreminde de prim gün şartının düşürülerek emekliliğin kolaylaştırılması önerisi geldi.

Editör: Betül Meral Sarıiz / Kaynak: Anadolu Ajansı
Ölüm aylığı bağlanması için hükümete çağrı: Emeklilik hakkı kolaylaşsın, prim gün şartı düşürülsün
ölüm aylığı,ailelere ölüm aylığı,emeklilik,emeklilik hakkı,prim gün sayısı,prim günü,eksik prim günü

Türkiye Emekliler Derneği’nden depremzedeler için emeklilik önerisi geldi. Marmara ve Van depremlerini örnek gösteren TÜED, Kahramanmaraş depreminde vefat eden sigortalıların ailelerine de prim gün sayısının düşürülerek aylık bağlanması talebinde bulundu.

“EMEKLİLİK KOLAYLAŞTIRILSIN”

Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Genel Eğitim Sekreteri Mehmet Nalbantbaşı, Kahramanmaraş merkezli depremlerde vefat eden sigortalıların hak sahiplerine emekliliğin önceki depremlerde olduğu gibi kolaylaştırılması gerektiğini ifade etti.

Nalbantbaşı, 6 Şubat 2023'te yaşanan Kahramanmaraş merkezli depremlerin 11 il, 124 ilçe, 6 bin 929 köy ve mahallede ağır yıkıma neden olduğunu belirterek, afette 53 binden fazla kişinin yaşamını yitirdiğini, 107 binden fazla kişinin de yaralandığını anımsattı.

TÜED'in Kahramanmaraş Şube Başkanı olarak depremin ekonomik ve sosyal alandaki yıkıcı etkisini net bir şekilde yaşadığını ifade eden Nalbantbaşı, bölgedekilerin yaşama tutunması için sosyal güvenliğin önemine dikkati çekti.

Ölüm aylığı bağlanması için hükümete çağrı: Emeklilik hakkı kolaylaşsın, prim gün şartı düşürülsün - 1. Resim

“MARMARA VE VAN DEPREMİNDE OLDUĞU GİBİ PRİM GÜN ŞARTI DÜŞÜRÜLSÜN”

Deprem nedeniyle ailelerin parçalandığını, çok sayıda çocuğun öksüz ve yetim kaldığını vurgulayan Nalbantbaşı, şöyle konuştu:

"Devletimiz, sosyal güvenliğin ve sosyal devletin bir gereği olarak her vatandaşına sahip çıkmalı. Bunun da başlıca yolu sosyal güvenlik şemsiyesinden geçiyor. Bunun için 1999'daki Marmara ve 2011'deki Van depremlerinde olduğu gibi Kahramanmaraş merkezli depremlerde vefat eden sigortalıların emeklilik hakkını elde etmesi için de kolaylaştırıcı adımlar atılmalı. Marmara Depremi'nde ölüm aylığı bağlanabilmesi için 900 prim günü şartı 360 güne, Van Depremi'nde 900 prim günü şartı ise 30 güne düşürülmüştü. Benzer bir kolaylık Kahramanmaraş merkezli depremlerde vefat eden sigortalıların hak sahiplerine de tanınmalı."

Kaynak: Anadolu Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...