2022-06-28 13:58:25 | Son Güncelleme : 2022-06-28 15:16:14

Bakan Nebati BDDK adımını yabancı basına anlattı: Önemli olan etkisi

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, tartışılan BDDK hamlesiyle ilgili Bloomberg'e konuştu. Dolar ve Euro'nun düşmesine neden hamleyi değerlendiren Nebati, “Önemli olanın etkisi ve mesajı” dedi.

Bakan Nebati BDDK adımını yabancı basına anlattı: Önemli olan etkisi
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunun (BDDK) büyük şirketlere nakit döviz pozisyonu yükseltmede TL kredi sınırlandırılması kararıyla ilgili açıklama yaptı.

Türk Lirasının değerini yükselten hamleyi ABD’li ekonomi finans medyası Bloomberg'e yorumlayan Bakan Nebati, kararın etkisinin ve verdiği mesajların önemli olduğunu vurguladı.

Nebati, BDDK’nın kararının şirketlerin kur korumalı mevduata yönelmelerine veya dövizle ithalat yaparak cari açığın artmasına neden olacağı yönündeki yorumları da değerlendirdi.

Bakan Nebati, "Firma sayısından ve belirlenen rakamdan ziyade etkisi ve verdiği mesaj önemli. Biz, piyasada ne oluyor ne bitiyor her şeyin farkındayız ve diyoruz ki, paraları alıp gidip bu parayla döviz alma” diye konuştu. Nebati, uygulamanın süresiyle ilgili hedefleri konusunda da “Aldığımız bütün kararlar daimi kararlar değil. Hepsi geçici. Dövizle işiniz yok, TL ile iş yapın diyoruz” dedi.

SÜPER BONO RAFA KALKTI

Enflasyona endeksli tahvil konusunda şu an için yeni bir adım planlamadıklarını ifade eden Bakan Nebati, kendisinin de dahil edildiği kabine revizyonu iddialarına da açıklık getirdi. Ekonomi yönetiminde fikir ayrılıkları yaşandığı iddialarının gerçek dışı olduğunu söyleyen Nebati, iddiaları “dedikodu” olarak değerlendirdi.

Nebati, “Kayseri’de cuma günü adımlarımızı attık, atmaya da devam edeceğiz dedik, sonra da 5’ten sonra o açıklamayı yaptık.” ifadelerini kullandı.

Etiketler