Tgrt Haber
13 Şubat 2024 17:22 - Güncelleme : 13 Şubat 2024 17:29

OPEC'ten petrol piyasalarını etkileyecek açıklama

Petrol piyasaları jeopolitik gelişmelere odaklanırken OPEC üretimin ocak ayında azalacağını duyurdu.

Editör: Sevde Nur Demir / Kaynak: Anadolu Ajansı
OPEC'ten petrol piyasalarını etkileyecek açıklama
OPEC, Petrol, Abd

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nün ham petrol üretimi ocak ayında bir önceki aya göre, günlük 350 bin varil azalarak yaklaşık 26 milyon 340 bin varile geriledi.

ÜRETİMİ AZALAN ÜLKELER BELLİ OLDU

OPEC'in aylık petrol piyasası raporuna göre, ham petrol üretimi en fazla azalan ülkeler Libya, Kuveyt, Irak ve Cezayir oldu. Üretimi artanlar ise Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan olarak kaydedildi.

Günlük petrol üretimi Libya'da 162 bin varil, Kuveyt'te 109 bin varil, Irak'ta 98 bin varil ve Cezayir'de 46 bin varil azaldı. Aynı dönemde Birleşik Arap Emirlikleri’nin günlük üretimi 31 bin varil, Suudi Arabistan'ın üretimi de 25 bin varil arttı.

SONDAJ KULESİ ARTTI

OPEC ham petrolünün toplam küresel üretim içindeki payı geçen ay bir önceki aya göre yüzde 0,2 azalarak yüzde 25,9 oldu. Bu yıl OPEC ham petrolüne talebinin geçen yıla kıyasla günlük 1 milyon varil artarak 28,4 milyon varil olması ön görülüyor.

OPEC'ten petrol piyasalarını etkileyecek açıklama - 1. Resim

Bu seviyenin gelecek yıl günlük 28,8 milyon varile yükselmesi bekleniyor. Dünyadaki sondaj kuyusu sayısı geçen ay 63 adet artışla 1864'e çıktı. Sondaj kulesi sayısı OPEC ülkelerinde 12, OPEC dışı ülkelerde ise 51 adet arttı.

OEDC DIŞI ÜLKELER PİYASAYI BELİRLEYECEK

Bu yıl küresel petrol talebinin geçen yıla göre 2 milyon 240 bin varil artarak 104 milyon 400 bin varile yükseleceği tahmin ediliyor. Petrol talebindeki büyümenin hava yolu ve kara yolu ulaşımı ile sanayi, inşaat ve tarım faaliyetlerindeki artıştan kaynaklanacağı öngörülüyor. 

Ayrıca Çin ve Orta Doğu başta olmak üzere OECD dışı ülkelerde kapasite artışlarının ve petrokimya marjlarının talep üzerinde etkili olması bekleniyor. Küresel talebin 2025'te günlük 1 milyon 850 bin varil artışla 106 milyon 250 bin varile çıkacağı, OECD ülkelerinde günlük 100 bin varil, OECD dışı ülkelerde ise 1 milyon 740 bin varil artacağı öngörülüyor.

Kaynak: Anadolu Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...