2022-03-29 14:26:34 | Son Güncelleme : 2022-03-29 14:39:32

Orhan Turan kimdir? Yeni TÜSİAD başkanı Orhan Turan oldu

Orhan Turan, TÜSİAD başkanlığına seçilmesinin ardından merak konusu oldu. Türkiye Sanayici ve İş insanları Derneği (TÜSİAD) başkanlığına, TÜRKOFED Başkanlığını yapan Orhan Turan seçildi. Peki, Orhan Turan kimdir, nereli, ne iş yapıyor? Orhan Turan hayatı ve biyografisi...

Türkiye Sanayici ve İş insanları Derneği'nde (TÜSİAD) yeni başkan TÜRKOFED Başkanı Orhan Turan oldu.
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş
Türkiye Sanayici ve İş insanları Derneği'nde (TÜSİAD) yeni başkan TÜRKOFED Başkanı Orhan Turan oldu.

Bugün gerçekleştirilen TÜSİAD'ın 52. Olağan Genel Kurul Toplantısı’nda başkan seçimi yapıldı. Genel Kurulda yapılan oylama sonucunda eski Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) Yönetim Kurulu Başkanı ve TÜSİAD üyesi Orhan Turan, TÜSİAD'ın yeni Yönetim Kurulu Başkanı olarak seçildi. Peki Orhan Turan kimdir, nereli? İşte yeni TÜSİAD başkanı Orhan Turan’ın hayatı

ORHAN TURAN KİMDİR?

Tamamı yerli sermayeden oluşan Türkiye’nin en büyük yalıtım firması olan ODE Yalıtım’ın Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan, 1981 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi-Makine Mühendisliği bölümünden mezun oldu.

Marmara Üniversitesi’nde İşletme Yüksek Lisansını tamamlayan Orhan Turan, iş hayatı boyunca sivil toplum örgütlerinde görev almaya büyük önem verdi. Bu kapsamda Isı, Ses ve Yangın Yalıtımcıları Derneği’nin (İZODER) kurulmasında aktif rol aldı. 1997-1999 yılları arasında İZODER’in Yönetim Kurulu Başkanlığını yapan Turan, 2007-2011 yılları arasında iki dönem de İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği’nin de (İMSAD) Yönetim Kurulu Başkanlığını yaptı.

Bugüne kadar birçok STK’da aktif rol alan Turan, 2017-2019 dönemi TÜSİAD’da Denetleme Kurulu Başkanlığı yaptı, halen Türkiye Kurumsal Yönetim Derneği’nde (TKYD) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı ve TÜRKONFED’de Yönetim Kurulu Başkanlığı görevlerini sürdürmektedir. Sivil toplum kuruluşlarında 26 yıldır aktif görev alan Turan, Sabancı Üniversitesi, Koç Üniversitesi, Marmara Üniversitesi ve Yıldız Teknik Üniversitesi’nde lisansüstü seviyesinde dersler verdi.

Milliyet Gazetesi ve Ernst & Young işbirliğiyle yapılan Yılın Girişimcisi yarışmasında 2008 yılında "Yılın Girişimcisi" ödülünü alan Orhan Turan, Monte Carlo’da düzenlenen "Dünya Yılın Girişimcisi" yarışmasında Türkiye’yi temsil etti. Evli ve bir çocuk babası olan Turan, iyi derecede İngilizce biliyor.

Etiketler