Tgrt Haber
12 Kasım 2023 16:18 - Güncelleme : 12 Kasım 2023 17:12

Otomobil almak isteyenler dikkat! Sektör temsilcisinden 'Yarına bırakmayın' uyarısı

Ticaret Bakanlığı’nın araç piyasasına yönelik uyguladığı yaptırımlar sonrası otomobil arzında toparlanma kaydedildi. Sektöre dair önemli açıklamalar yapan Toyota Türkiye CEO’su Ali Haydar Bozkurt “2024'te otomotiv pazarında yüzde 30-35 daralma gerçekleşebilir” dedi. Bozkurt, araç almak isteyenlere “Bugün otomobil alacaksanız alın. Yarına bırakmayın” tavsiyesinde bulundu.

Editör: Sevde Nur Demir / Kaynak: Anadolu Ajansı
Otomobil almak isteyenler dikkat! Sektör temsilcisinden 'Yarına bırakmayın' uyarısı
Otomotiv, İkinci El Araç, Araç Fiyatları

Sıfır ve ikinci el araç piyasasındaki fiyat düşüşleri ve markaların kampanyaları ile piyasada hareketlilik sürüyor. Otomobil sektörü hakkında değerlendirmelerde bulunan Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış AŞ Üst Yöneticisi (CEO) Ali Haydar Bozkurt beklentilerini tek tek sıraladı. 

ATILAN ADIMLAR DOĞRU YÖNDE

Seçimden sonra alınan mali disiplin kararlarının çok yerinde olduğuna dikkati çeken Bozkurt, "Enflasyonla ilgili çok ciddi mücadele vermemiz gerekiyordu. Ortodoks politikalara dönüş çok doğru hamle oldu.  Uzun yıllardan sonra yurt dışındaki uluslararası bankaların, finansal kuruluşların yorumlarında Türkiye ile ilgili daha olumlu yorumlar görmeye başladık. Tabii ki bu her şey düzeldi anlamına gelmiyor ama atılan adımların doğru yöne gidildiği görülüyor. Ama bunun bir bedeli olacak. Enflasyonla mücadele etmek hiç kolay, sancısız olmamıştır." şeklinde konuştu.

GELECEK YIL OTOMOBİL PİYASASI DARALABİLİR

Bu yıl otomotiv pazarının kapanış rakamlarını ve gelecek yıl sektörel öngörülerini de paylaşan Bozkurt, son birkaç aydır araç bulunurluğunda artışlar yaşandığını ifade etti.
Bozkurt, "Yaklaşık 4 yıldan bu yana biriken talep ve uygulanan satış kampanyaları, satışların belli oranlarda tutulmasına yardımcı oluyor. Kasım-aralık aylarında da ekim ayına benzer bir tablo bekliyoruz.

Otomobil almak isteyenler dikkat! Sektör temsilcisinden 'Yarına bırakmayın' uyarısı

Dolayısıyla ilk defa 1 milyonun üzerinde bir pazarla 1 milyon 150 bin civarında bir yıl sonu kapanışı göreceğiz.  2024 yılında ise daha farklı bir tabloyla karşılaşacağımızı öngörüyoruz. Araç fiyatlarında yükseliş, kredi maliyetleri, krediye ulaşmada zorluk ve kısıtlar, pazarın yüzde 30-35 civarında daralmasına yol açabilir. Bu noktada otomobil ve hafif ticari dahil olmak üzere 750-800 bin civarında bir pazar hacmi gerçekleşebilir." değerlendirmesini yaptı.

ARAÇ VARSA HEMEN AL

Otomotivdeki kampanyaların devam edip etmeyeceği yönündeki bir soruyu yanıtlayan Bozkurt, her kampanya dönemini aylık yaşadıklarını söyledi. "Bize 2-3 aylık plan verin diyemiyoruz Avrupa tarafına. Bizim aylık performanslarımıza bakılıyor. Karlılığa bakılıyor. Ona göre bir sonraki ayın yol haritası belirleniyor." diyen Bozkurt, sözlerini şöyle tamamladı: "Ancak otomobil almak için 'bugün araç varsa hemen al' diyorum yakınlarıma bile.

Aralık ayında hedef tutturmalar filan farklıdır. Ocak ayında hedef anlamında büyük zorluklar olmuyor, çünkü yeni bir mali yılın başlangıcı oluyor. 'Kur yükselir mi, düşer mi, ne olur' diye bakacaksak kişisel fikrim burada kalır ama ne olacağını bilemeyiz. Dolayısıyla yarın sabahı garanti edemiyorum. Bugün otomobil alacaksanız alın. Yarına bırakmayın."

 

Kaynak: Anadolu Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...