Tarih : 05.09.2021 - 14:46 Yorum : 0

Özel Harekat maaşı ne kadar 2021?

Son yıllarda Polis Özel Harekat mesleğine ilginin artması ''Özel harekat maaşı ne kadar? PÖH ne kadar para kazanıyor?'' sorularını gündeme getirdi. Türkiye’nin tüm şehirlerinde görev yapan Özel Harekat Polisi maaşı göre süresi, bulunduğu şehir ve evlilik durumlarına göre farklılık gösteriyor. İşte Özel Harekat maaşı.

Özel Harekat maaşı ne kadar 2021?

Genel güvenliği tehdit eden silahlı ve tehlikeli şahısları yakalamak, etkisiz hale getirmek, terör örgütlerinin gerçekleştirdiği silahlı eylemler ile eylemleri yapan teröristleri engellemek gibi görevleri bulunan Özel Harekat Polisi son yıllarda birçok gencin hayalini kurduğu meslek haline geldi. PÖH olmak için heveslenen gençler ''Özel Harekat maaşı ne kadar?'' sorusunun cevabını merak ediyor. İşte Özel harekat hakkında bilmeniz gerekenler.

ÖZEL HAREKAT MAAŞI NE KADAR?

Özel harekat maaşı rütbe ve kıdeme göre farklılık gösterir. PÖH maaşları 2021 yılında %5,49 oranında artış gösterdi. özel harekat adaylarının öğrenim durumuna göre ve mesleki pozisyonuna göre belirlenen özel harekat maaşları 5.500 TL ile 6.700 TL arasında değişiyor. Özel harekat maaşı görevin hangi ilde yapıldığına göre değişiyor. Böylece doğu batı farkı olduğundan dolayı doğuda görev yapan özel harekat ile batıda görev yapan özel harekat arasında maaş farklı olur.

ÖZEL HAREKAT POLİSİ NASIL OLUNUR?

Polis Özel Harekat (PÖH) olmanın 3 farklı yöntemi bulunuyor. İlk yöntemde MYO öğrencisi olmak ve öğrenciliği devam ederken adayın özel harekat polisi olmayı seçebilir. İkincisinde polislik görevi süren adayların şartları taşıması durumunda gönüllü olarak başvurabilir. Üçüncü yöntem ise en az lise mezunu olan adaylar arasından özel harekat alımı yapılır. Peki özel harekat şartları nelerdir? İşte özel hareket olma şartları:

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
  • 28 yaşından küçük ve askerlik görevini tamamlamış olmak, (askerlik görevinin tamamlanmasının üzerinden en az 3 sene geçmiş olmak şartıyla)
  • Lise ve üzeri mezuniyet durumuna sahip olmak,
  • Devlet memuru olmaya engel bir durumu olmamak,
  • Herhangi bir sebep nedeniyle kamu haklarından mahrum bırakılmamak,
  • Polis Akademisi Sağlık Standartlarına aykırı olmamak,
  • Yüz kızartıcı bir suç işlememek, bu tür suçlardan dava görmemek veya hüküm giymemek,
  • Silah ve diğer teçhizatları kullanma ile alakalı herhangi bir psikolojik sorunu bulunmamak,
  • Kamu Personeli Seçme Sınavı’ndan 70 ve üzeri puan almak,
  • Özel harekat olma şartları boy-kilo kadınlarda en az 162 cm iken erkekler için en az 167 cm olması aranır.

Özel harekat maaşı ne kadar? PÖH ne kadar para kazanıyor? Özel harekat nasıl olunur? sorularını cevapladık. Siz de özel harekat hakkında sorularınızı yorumlara yazabilirsiniz.

Etiketler : Özel Harekat Polis Pöh
 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber