Tgrt Haber
12 Şubat 2024 05:59 - Güncelleme : 12 Şubat 2024 06:00

Para var eleman yok! Günlük 200 dolara kaynakçı bulunamıyor: İthal edeceğiz

Türkiye’de eleman açığı günden güne büyürken, çare ithal elemanda aranmaya başlandı. İTO Başkanı Şekib Avdagiç “Kaynakçılar 100 dolara çalışıyordu, 200 dolar istemeye başladılar. Süreç, Uzak Doğu’dan kaynakçı getirme noktasına geldi” dedi.

Editör: Şule Altınel / Kaynak: İhlas Haber Ajansı
Para var eleman yok! Günlük 200 dolara kaynakçı bulunamıyor: İthal edeceğiz
Kaynakçı, Eleman, İto

Her geçen gün eleman açığı büyüyen Türkiye'de şimdi de kaynakçı bulmak hayal oldu. Fabrikalarda göçmen yoğunluğunun ardından iş dünyası, yurt dışından eleman ithal etme yoluna gidiyor. İstanbul Ticaret Odasının (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, "Tuzla tersaneler bölgesinde kaynakçılar günde 100 dolar alırken şimdi 200 dolar talep ediyor. Artık süreç Uzak Doğu’dan kaynakçı getirme noktasına geldi ama biz çocuklarımızı eğitip bu işe monte edemiyorsak sistemi gözden geçirmemiz gerekiyor demektir” dedi.

3 MİLYON GENÇ SADECE OTURUYOR

Türkiye’de ‘ne işte ne okulda’ tabir edilen gençlerin sayısının 3 milyonu bulduğunu, bu sayının AB’nin 2,5 katı olduğunu söyleyen Avdagiç “Bizim ne yapıp edip Türkiye’de ne işte ne okulda olan bu 3 milyona yakın gencin 1 milyonunu iş dünyasına çekmemiz lazım. Bu genç jenerasyonu ama girişimci ama çalışan olarak, sanayide ve ticarette çalışan eleman olarak iş dünyasına katmamız lazım. Yetişmiş çalışan sayımızı hızla artırmalıyız. Yeni Bakanımız Mesleki Eğitim Merkezleri (MESEM) aracılığıyla süreci devam ettiriyor. Bence MESEM’leri bugüne kadar yaşanan tecrübelerden olumlu-olumsuz çıktılarını dikkate alarak hızlıca geliştirmeliyiz. Oradan da iyi bir çıktı yakalamamız lazım. Tarihî genlerimizde olan kalfalık, çıraklık yapısını yeniden hayata geçirmeliyiz” diye konuştu.

ENFLASYON HIZLA TEK HANEYE

Enflasyonda arzu edilen aşağı doğru bir eğilim ortaya çıkmadıkça kredi faizlerinin geriye düşmesinin, hem Türkiye hem dünya ekonomi realiteleri anlamında karşılığı olmadığını dile getiren Avdagiç “Enflasyonu çok hızlı şekilde tek haneye indirmemiz lazım. Tek haneye indikten sonra da kalıcı olması hatta daha aşağı gelmesi lazım. Yüzde 9-9,5 bile şu an yüksek bir oran” ifadesini kullandı.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Bülent Demir 14 Şubat 2024 15:05

Tersanelerde hiçbir çalışan 100 dolar almiyor

Nebil tetik 13 Şubat 2024 07:53

Ben yaklaşık 15 yıldır gemi sanayisindeyim yovmiyeler 1500 ila 1600 arası şuan hiçbir yerde 3000 lira yovmiye yoktur algıya gelmeyin Allah aşkına nasıl bir algı bu

Sonraki Haber Yükleniyor...