2022-03-07 14:41:59 | Son Güncelleme : 2022-03-07 14:56:20

Sağlık Bakanlığı emekli doktor ataması ne zaman? Emekli doktor ataması başvuru şartları neler?

Sağlık Bakanlığı 65 yaş üstü doktor ataması yapacağını açıkladı. Emekli doktorların yeniden atanacağını bildiren açıklamada, 65-72 yaş arasında olan ve daha önce bakanlık ya da bağlı kuruluşlarda çalışmış doktorların yeniden istihdamı için başvuru yapılabileceği bildiriliyor. Yapılan açıklamanın ardından konu ile ilgili yapılan araştırmalarda, “Sağlık Bakanlığı emekli doktor atamaları ne zaman başlayacak?”, “Emekli doktor ataması başvuru şartları neler?” sorularına cevap aranmaya başladı.

Sağlık Bakanlığı, emekli doktor ataması yapılacağını açıkladı.
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş
Sağlık Bakanlığı, emekli doktor ataması yapılacağını açıkladı.

Resmi Gazete’de yayınlanan habere göre Sağlık Bakanlığı kura tarihi itibariyle 65 yaşını doldurmuş olan ve 72 yaşından gün almamış emekli doktorlar için yeniden atama yapılacağını açıkladı. Daha önce Sağlık Bakanlığı ya da bağlı kuruluşlarda çalışmış olan tabip ve uzman tabiplere yönelik yapılacak olan atamaların hangi tarihte ve hangi şartlara göre yapılacağı merak edilmeye başladı. Konu ile yakından ilgilenen vatandaşlar, internet üzerinden yoğun bir araştırma yapmaya başladı. Peki Sağlık Bakanlığı emekli doktor ataması ne zaman? Emekli doktor ataması için gerekli olan şartlar neler? Tüm detaylar haberimizde…

SAĞLIK BAKANLIĞI EMEKLİ DOKTOR ATAMASI BAŞVURU TARİHİ NE ZAMAN?

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanmış olan ilana göre, Salık Bakanlığı kura tarihi itibariyle 65-72 yaş arası ve daha önce Sağlık Bakanlığı ya da bağlı kuruluşlarda çalışmış emekli tabip ve uzman tabipler için yeniden atama gerçekleştirecek. Yayımlanan ilanın ardından konu ile yakından ilgilenen vatandaşlar, emekli doktor ataması başvuru tarihinin ne zaman olduğunu araştırmaya başladı.

Sağlık Bakanlığı tarafından yayımlanmış olan ilana göre emekli doktor atamaları için başvuru tarihi 8-14 Mart 2022 tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Kura ile gerçekleştirilecek olan atamalarda, kura sonucu herhangi bir kadro ya da pozisyona yerleşmiş olan doktorlar, kura sonuçlarının ilan edildiği tarihten itibaren 1 yıl süre ile tekrar kuraya başvurulamayacak.

Başvuru değerlendirmeleri 24 Mart Perşembe günü PBS üzerinden açıklanacak. Başvuru itirazları da yine 24 Mart Perşembe gününden 25 Mart Cuma günü saat 18:00’e kadar PBS üzerinden gerçekleştirilebilecek. İtiraz sonuçları ise 30 Mart Çarşamba günü yine PBS üzerinden ilan edilecek. Kura çekimleri 31 Mart Perşembe günü gerçekleştirilecek olup, yeri ve saati Sağlık Bakanlığı Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğü resmi web sitesi üzerinden ilan edilecek. Atamaya esas evraklar ise 15 Nisan Cuma günü saat 18:00’e kadar kabul edilecek.

Kamu kurum ve kuruluşlarında sözleşmeli olarak çalışan ve özel sağlık tesislerinde çalışan adayların, kurumlarıyla ilişkilerinin kesilmiş olduğuna dair belgeyi, atamaları gerçekleştikten sonra göreve başlayacak oldukları sağlık tesisine teslim etmesi gerekiyor.

EMEKLİ DOKTOR ATAMASI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

8 Mart itibariyle başlayacak olan başvuruların nasıl yapılacağı da merak edilen konular arasında yer alıyor. Sağlık Bakanlığı Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün internet adresinde bulunan Personel Bilgi Sistemi (PBS) üzerinden e-Devlet kapısı kimlik doğrulama sistemi ile giriş yapılarak gerçekleştirilecek olan başvurular 14 Mart tarihinde sona erecek. Başvuru yapacak olan adaylar, kura takviminde belirtilmiş olan tarihlerde PBS üzerinden başvuru formunu elektronik ortamda doldurarak, tercihlerini kaydederek kesinleştirebilecek. Kesinleştirme işleminin ardından başvuru bilgilerinde ya da tercihlerde herhangi bir değişiklik yapılamayacak.

SAĞLIK BAKANLIĞI EMEKLİ DOKTOR ATAMASI BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

Sağlık Bakanlığı tarafından gerçekleştirilecek olduğu bildirilen emekli doktor atamaları için bazı şartlar bulunuyor. Başvuru yapmayı düşünen adaylar emekli doktor ataması başvuru şartlarının ne olduğunu merak ediyor. Sağlık Bakanlığı emekli doktor ataması başvuru şartları şu şekildedir:

  • 2527 sayılı Kanun kapsamında bulunan Türk soylu yabancıların resmi kurumda alacakları Türk soylu olduklarını belirten belgeyi başvuru sistemi üzerinden elektronik ortamda kaydetmeleri gerekiyor.
  • Adaylar, PBS üzerinden açılacak olan münhal yerleri göz önünde bulundurarak en fazla 10 tercih yapabilecek. Genel kura ile yerleşmek istediğini belirtmiş olan adaylar, tercihlerine yerleşmemiş olması durumunda boş kalan münhallere genel kura ile yerleştirilecek.
  • Kura başvurularını gerçekleştirip, başvurusunu iptal etmek isteyen adaylar, 15-28 Mart tarihleri arasında PBS üzerinden elektronik olarak kura başvurularını iptal edebilecekler. Başvuru iptali durumunda yeniden başvuru yapılamayacak.
  • Yapılan başvuruların incelemelerinde uygun görülmemiş olan adaylar, ret gerekçeleri ile tebligat yerine geçecek şekilde, PBS üzerinden ilan edilecek. İtirazlar elektronik ortamda alınacak olup sonuçlar da yine PBS üzerinden ilan edilecek.
  • Devlet memurluğundan çekilen ve çekilmiş sayılan adayların yeniden atanmaları konusunda 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 97. maddesindeki süreler dikkate alınacak olup, bu durumda olan adaylardan kura son başvuru tarihi itibariyle engel hallerinin bitimine bir ay kalmış olan adayların başvuruları kabul edilebilecek.

  • Sağlık Bakanlığı ve bağlı kuruluşların kadrolarına yerleşmiş olan adayların atama tebligatlarında, adayın başvuruda belirtmiş olduğu adresler esas alınacak. Kura sonucu herhangi bir kadro ya da pozisyona yerleşmiş olan adaylar, sonuçların ilanı itibariyle bir yıl süre ile yeniden kuraya başvuru yapamayacak.
  • İlan metnin belirtilmiş olan şartlara uyum sağlamayan adayların başvuruları kabul edilmeyecek olup, atamaları yapılmış dahi olsa iptal edilecek. Belgeleri eksik ya da hatalı olan adayların da başvuruları aynı şekilde reddedilecek.
  • Kura sonrasında kadrolara yerleşmiş olan adaylar hakkında arşiv araştırması gerçekleştirilecek. Arşiv araştırması olumsuz sonuçlanan adayların ataması gerçekleştirilmeyecek ve gerçekleştirilmiş dahi olsa iptal edilecek.
  • 5335 sayılı Kanun kapsamında emekli olan tabip ve uzman tabipler, Sağlık Bakanlığı ve bağlı kuruluşlarında kadro tercihi yapabilecek. Fakat aynı kanun gereği emekli tabip ve uzman tabipler Sağlık Bakanlığı tesisleri dışındaki kurumlara yerleşmiş olsalar dahi atamaları gerçekleşmeyecek.
  • Devlet hizmeti yükümlüsü olan tabip ve uzman tabipler ile emekli olan eczacı, diş tabibi ve uzman dış tabipleri, Sağlık Bakanlığı ve bağlı kuruluşlar ile diğer kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapmakta olan adaylar başvuru yapamayacak. Aynı şekilde belirtilmiş olan yaş haddini doldurmuş olanlar ve 4924 sayılı kanun kapsamında sözleşmeli olarak çalışanlar da kuraya başvurularını gerçekleştiremeyecek.
Etiketler