Tgrt Haber
11 Şubat 2024 11:37 - Güncelleme : 11 Şubat 2024 11:59

Seçim önü art arda ‘emekli’ vaatleri geliyor! Maaşlara seyyanen zam gelir mi?

Seçime kısa bir süre kala adaylardan ‘emekli’ için vaatler gelmeye başladı. Hem hükümet tarafından hem de adaylardan açıklamalar gelirken emekliler de sürpriz zam beklentisine girdi. Peki, maaşlara seyyanen zam gelir mi? TGRT Haber Ankara Editörü Zeliha Bedir son kulisleri ve beklentileri anlattı

Editör: Betül Meral Sarıiz / Kaynak: TGRT Haber Özel
Emekli, Emekli İkramiyesi, Emekli Seyyanen Zam, Seyyanen Zam, Emekliye Zam

Yerel seçimlere kısa bir süre kala adaylar meydanlara ‘emekli’ vaatleriyle çıkıyor. Cumhur İttifakı’nın Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Turgut Altınok emeklilere ayda 5 bin lira sosyal refah desteği, doğal gaz ve 2 bin 500 liralık gıda kartı açıklamaları buna karşılık Mansur Yavaş’ın da vaatlerini duyurması gündem oldu.

EMEKLİYE SEYYANEN ZAM MÜJDESİ GELİR Mİ?

TGRT Haber Ankara Editörü Zeliha Bedir ‘Başkent Gündemi’nde emekliler ile ilgili hem hükümet tarafından hem de adaylardan gelen açıklamaları ve kulisleri değerlendirdi.

Zeliha Bedir, “Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan geçtiğimiz günlerde bir TV programına katıldı. Orada da aslında söylediklerimizi doğrular nitelikte açıklamalar yaptı. 4 bin lira bir seyyanen zam söz konusu. Türkiye’de emeklilerin sayısı oldukça fazla. Onları mutlu ve mesut etmek oy anlamına da geliyor. 10 Mart 2024 itibariyle 4 bin liralık bir seyyanen zam düşünülüyor. Ve bu zamdan 4B, 4C tüm emekliler yararlanacak. En düşük emekli maaşının da 12 bin lira gibi bir rakama çıkarılması düşünülüyor. Tabi ki bunlar bir iddia. Bakanlık da evet doğru diyor. Biliyorsunuz 2024 yılı ‘Emekliler Yılı’ ilan edildi. Bir vefa borcu olarak, onları rahat ettirmek amaçlanıyor ama, tabi ki bunlar bir iddia. Somut bir çalışma olup olmayacağı Bakanlar Kurulu toplantısında değerlendirilecek. Yarın ya da bir sonraki de olabilir henüz net değil, Kabine toplantısında masaya yatırılacak. Bunlar gerçekleştirilecek mi, bir kanuni düzenleme gelecek mi göreceğiz.” dedi.

Seçim önü ‘emekli’ vaatleri öne çıkıyor! Maaşlara seyyanen zam gelir mi? - 1. Resim

“EMEKİYE BAYRAM İKRAMİYESİ YÜKSELTİLECEK”

Emekli ikramiyesinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan’dan artış sinyali gelmişti. Çalışmaların devam ettiğini, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ve Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile durumu değerlendireceklerini belirten Bakan Işıkhan, zam miktarı ile ilgili açıklama yapmamıştı.

Zeliha Bedir, Bakan Vedat Işıkhan’ın emekli ikramiyesi ile ilgili açıklamalarını dikkat çekerek, en güçlü ihtimali açıkladı.

Bedir, “Bayram ikramiyesinde de 2 bin liranın 5 bin liraya çıkarılması bekleniyor. Ancak bu çalışmaların ekonomi programına hasar vermeyecek şekilde yapılması gerekiyor. 15 milyon emekli olunca rakam büyük, böyle olunca her şey bütçeye bağlanıyor.” diye konuştu.  

Kaynak: TGRT Haber Özel
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...