22˚
İstanbul
22˚
açık
Nem %42
Rüzgar 2.19 /s
Çarşamba
22˚/12˚
Perşembe
17˚/11˚
Cuma
19˚/12˚
Cumartesi
23˚/13˚
17 Mayıs 2022 Salı
2021-11-17 14:06:24

Sendikalar asgari ücret mesaisine başladı

Milyonlarca çalışan asgari ücretle ilgili yetkililerden gelen açıklamalara gözünü çevirdi. Asgari ücret ile ilgili toplantılar aralık ayının ilk haftasında başlayacak. Toplantılar öncesi yol haritasını çizmek için bir araya gelen Türk-İş, Hak-İş ve DİSK çalışmalar için mesaiye başladı.

Sendikalar asgari ücret mesaisine başladı
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Türk-İş, Hak-İş ve DİSK, 2022'de geçerli olacak asgari ücretle ilgili görüş alışverişinde bulunmak için bir araya geldi.

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay'ın çağrısı üzerine Türk-İş Genel Merkezi'nde gerçekleşen toplantıya, Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu ve Türk-İş Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat katıldı.

Basına kapalı gerçekleşen toplantıda genel başkanlar, 2022'de geçerli olacak asgari ücretin belirlenmesi sürecinde izlenecek yol haritasını görüşerek bu süreçte temel alınacak ilkeler konusunda teknik düzeyde çalışmalar yapılmasını kararlaştırdı.

4 BİN TL BEKLENTİSİ

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2022'de geçerli olacak asgari ücreti belirleme çalışmalarına aralık ayının ilk haftasında başlayacak.

İşçi tarafını Türk-İş'in, işveren tarafını Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonunun (TİSK) temsil ettiği Komisyon, aralık ayı sonuna kadar yapacağı dört toplantıyla yeni yılda geçerli olacak asgari ücret rakamını belirleyecek.

Asgari ücret mevcutta brüt 4 bin 203 lira 56 kuruş, net 2 bin 825 lira 90 kuruş olarak uygulanıyor.

Milyonlarca çalışanın cevabını beklediği "2022 asgari ücret ne kadar olacak?" sorusunu AK Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan, TGRT Haber'de cevaplamış, “Asgari ücret rakamı 4 bin TL’ye yakın olabilir” diyerek beklentilerin üzerinde olacağının sinyalini vermişti.

YOKSULLUK SINIRI 10 BİN LİRAYI AŞTI

Asgari ücret mevcutta brüt 4 bin 203 lira 56 kuruş, net 2 bin 825 lira 90 kuruş olarak uygulanıyor. 2022 yılında uygulanacak asgari ücrete yönelik tartışmalar ise bu yıl erken başladı.

Artan yaşam pahalılığı erken seçim beklentisini artırırken, iktidar kanadından art arda ‘asgari ücrete rekor zam’ açıklamaları gelmeye devam ediyor.

Öte yandan Türk-İş’in Ekim 2021 açlık ve yoksulluk sınırı araştırmasına göre dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarını gösteren açlık sınırı 3 bin 93 lira oldu.

Gıda harcaması ile birlikte giyim, konut, ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı olan yoksulluk sınır ise ilk kez 10 bin 75 TL’ye çıktı. Aralık ayında 8 bin 436 lira olan yoksulluk sınırı ekim ayına kadar yüzde 19,4 arttı.

Etiketler