2022-07-04 12:48:37 | Son Güncelleme : 2022-07-04 12:54:36

Seyyanen ne demek? Memura istenen seyyanen zam ne? Seyyanen anlamı!

4 Temmuz 2022 tarihinde açıklanan yeni enflasyon rakamları sonra emekli ve memur maaşları şekillenirken seyyanen zam talebi Memur-Sen tarafından iletildi. Gündemde yer alan Seyyanen zam kelimesi, vatandaşlar tarafından araştırılıyor. Arapça kökenli bir kelime olan seyyanen, belirli bir işçi grubuna yüzdelik biçiminde yapılan zam değil, eşit zam gelmesi manasına gelir. Peki Seyyanen ne demek? Emekli ve memura isteyen seyyanen zam talebi nedir, kimlere verilir?

Seyyanen zam ne demek?
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş
Seyyanen zam ne demek?

Seyyanen zam nedir sorusu bugün açıklanan enflasyon ardından oluşan yeni maaşlarla birlikte aktif memurlar ve milyonlarca emekli tarafından araştırılıyor. Alınan maaş ne kadar olursa olsun, tüm çalışanların eşit miktar zam aldığı manasına gelen seyyanen hangi durumlarda, kimlere verileceği sorgulanıyor. Peki Seyyanen zam nedir, seyyanen zam ne demek? İşte yanıtı...

SEYYANEN NE DEMEK? 

Türk Dİl Kurumu (TDK), sözlüğünde yer alan seyyanen sözcüğü "eşit olarak" belirtilmiştir. Zarf olarak kullanılan seyyanen Arapaç kökenli bir sözcüktür..

SEYYANEN ZAM NE DEMEK?

Seyyanen zam bütün personelleri kapsayacak şekilde eşit zam verilmesi manasını taşıyor 

Özetle belirli bir işçi güruhuna yüzdelik oranda zam değil, eşit zam verilmesidir. Çünkü Yüzdelik zam modelinde çalışanlar maaşlarına göre farklı zam elde eder.

Seyyanen zamda ise mesela zam 100 tl ise, tüm çalışanların maaşı da o kadar artar.

Bu pencereden bakacak olursak seyyanen zam, düşük maaşlı çalışan için yararlıdır..

Etiketler

GULSAH DOGAN 5 Temmuz 2022 18:38

SN CUMHURBASKANIMIZDAN ALLAH RAZI OLSUN DUALARIMIZ SİZİNLE ALLAH BASIMIZDAN EKSİK ETMESİN SAYGILAR HURMETLER