Tgrt Haber
12 Şubat 2024 16:00 - Güncelleme : 12 Şubat 2024 16:04

Seyyanen zamda ekim formülü: SGK Uzmanı kulislerde konuşulan rakamı açıkladı

Emeklinin gündeminde seyyanen zam ve bayram ikramiyesi var. SGK Uzmanı İsa Karakaş her iki konuya dair emeklileri sevindirecek kulis bilgilerini paylaştı.

Editör: Sevde Nur Demir / Kaynak: TGRT Haber
İsa Karakaş, Seyyanen Zam, İkramiye

Asgari ücret ve emekli maaş zamları sonrası gözler bu kez de seyyanen zam ve bayram ikramiyelerine çevrildi. 14 milyonu aşkın emekli hükûmetten gelecek açıklamaya kilitlendi. SGK Uzmanı İsa Karakaş TGRT Haber ekranlarında TGRT Ankara Haber Müdürü Ahmet Sözcan’ın sorularını yanıtladı. 

Konuyla ilgili açıklama yapan İsa Karakaş şunları kaydetti: 

EKİM FORMÜLÜ GÜNDEMDE

Emekli maaşları açlık sınırının çok altına düştü. 15 bin TL’yi geçmişi açık sınır evet. Dolayısıyla Ankara'daki bizim edindiğimiz bilgilere göre hükümetin elindeki senaryolar şudur: Ekim formülü dedim. 

Seyyanen zamda yeni gelişme: SGK Uzmanı kulislerde konuşulan rakamı açıkladı - 1. Resim

Temmuz ayında emekliler kamu işçilerine zam yapıldı. Memurlara asgari ücrete çok yüksek zam yapıldı. Temmuzda maalesef en düşük alan yüzde %25’te en düşük kalan emekler oldu. Emeklilerle ilgili sayın Cumhurbaşkanımız talimat verdi. Cumhurbaşkanı’nın Başkan Yardımcısı Sayın Yılmaz’ın başkanlığı toplandı ve en sonunda ne oldu? 5.000 TL’lik bir ikramiye çıktı. Evet.

5 BİN LİRALIK İKRAMİYE GÜNDEMDE

Şu anda hükümet ekim formülünü gündeme getiriyor ve dolayısıyla Ramazan Bayramı ikramiyesinden başlayarak biliyorsun. Herhalde bayramın ilk günü 10 Nisan’da bayram ilk günü dolayısıyla 31 Mart seçimi olduğu için 31 Mart tarihinden önce şu anda 2.000 TL olan ikramiyenin en az 5.000 TL ye çıkarılması gündemde. 

Seyyanen zamda yeni gelişme: SGK Uzmanı kulislerde konuşulan rakamı açıkladı - 2. Resim

Karakaş seçim sürecine girildiğinden bahsederek şunları kaydetti: 

KULİSLERDE KONUŞULAN SEYYANEN ZAM BELLİ OLDU

Eğer ki kritik bir sürece girilirse ondan sonra bu 5.000 TL’lik rakam 10.000 TL ye kadar daha çıkabilir. Ve en önemlisi ne var burada? En son olarak hükümetin elindeki en büyük koz nedir? Burada seyyanen zam kozu.

Emekliler diyorlar ki “Bize söz verildi.” Temmuz ayında özellikle memur emekleri haklı olarak dolayısıyla 12 bin lira geriye dönük de 8’er bin lira alacağımız var. Tabii ki verilen sözlerini yerine getirmesi lazım. Ama realist sormak lazım, gerçekçi olmak lazım. Nasıl gerçekçi olmak lazım?

Seyyanen zamda yeni gelişme: SGK Uzmanı kulislerde konuşulan rakamı açıkladı - 3. Resim

 Ya ekonomi durumu belli şu anda bir programda yürütülüyor. O 8.000 TL- 12.000 TL zaten mümkün değil. Şu anda konuşulan rakam yani bunu ne zaman göreceğiz? Seyyanen zam rakamında konuşulan rakam en az bir 4 bin TL civarı 5 bin TL civarı bütün emekleri kapsayacak şekilde bir seyyanen zam olması ihtimal dahilindedir.

 

Kaynak: TGRT Haber
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...