Tarih : 21.10.2021 - 11:04 Yorum : 0

SGK prim iadesi nasıl alınır? Hangi durumlarda ödenen sigorta primleri geri alınabilir?

Çok sayıda çalışan emekli olabilmek için sigortalık süresinin, prim ödeme gün sayısının ve yaş şartının uygun olacağı günü bekler. Fakat tüm şartların sağlanmadığı durumlar için yeni bir gelişmeye imza atıldı. Yaşı doldurup, prim ödeme gün sayısını doldurmamış olan bireyler, SGK’dan ödedikleri primlerin iadesini alabilmek için talepte bulunabilecek. Yeni gelişmenin ardından birçok çalışan SGK prim iadesi nasıl alınır? Emekli olmak istemeyenler SGK’dan prim iadesi talep edebilir mi? Hangi durumlarda ödenen sigorta primleri geri alınabilir? gibi soruların yanıtlarını aramaya başladı.

SGK prim iadesi nasıl alınır? Hangi durumlarda ödenen sigorta primleri geri alınabilir?

Vatandaşın çalışırken Sosyal Güvenlik Kurumu’na yatırılmakta olan primlerin geri alınıp alınamayacağına dair yapılan yeni açıklamayla birlikte gözler SGK prim iadelerinin nasıl yapılacağına çevrildi. Ödenen sigorta primlerinin hangi durumlarda geri alınabileceğini merak eden vatandaşlar bu konuda yoğun bir araştırma yapmaya başladı. Peki SGK prim iadesi nasıl alınır? Hangi durumlarda ödenen sigorta primleri geri alınabilir? İşte detaylar.

PRİM İADESİ NASIL ALINIR?

Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan talep edilebilecek iki çeşit prim iadesi mevcut. Birincisi yaşını doldurmuş olmasına rağmen emekli olabilmek için yeterli prim günü bulamayan vatandaşlar için yapılan toplu ödemeler olarak biliniyor. İkincisi ise aynı anda birden fazla işverenden ücret almakta olan vatandaşlar için asgari ücretin 7.5 katından fazla aylık kazanç üzerinden ödenecek olan primlerin iadesi olarak biliniyor. Çalışma yılını ve prim gün sayısını doldurmayan ve emekli maaşı almak için hak kazanamayan vatandaşlar geçmiş zamanda ödediği primleri SGK’dan toplu olarak alabilecek. Bu gibi bir durumda yaş bir problem teşkil etmeyecek.

Sigortalı bir kişinin 60 yaşına gelmiş olmasına rağmen prim günleri 3600’den az ise talep etmesi durumunda primleri iade edilecek. Vatandaş, çalışırken SGK’ya brüt ücretin yüzde 34,5’i oranında prim yatırmakta ve ayrıca emeklilik için sigortalı adın yatırılmakta olan prim tutarı 4/a’lılar için yüzde 14, 4/b’liler için ise yüzde 20 oranında sağlanmaktadır. Birden fazla işte çalışan ya da yüksek maaş alan vatandaşlar için SGK tarafından tavan ücretin aşılması durumunda prim iadesi hakkı doğmaktadır. Fakat emekli maaşları çalışanın mevcut prim gün sayısı üzerinden hesaplandığı için prim iadesi alamayacaklar.

HANGİ DURUMLARDA ÖDENEN SİGORTA PRİMLERİ GERİ ALINABİLİR?

Sigorta primlerinin geri ödenmesi için bazı koşulların sağlanmış olması gerekiyor. Öncelikle Türk Vatandaşı olan bireylerin primlerinin geri iadesi için iki yıllık bir bekleme süresini doldurmuş olmaları gerekiyor. Aynı zamanda Almanya’yı da terk etmiş olması gerekiyor. Almanya ve Türkiye’deki mecburi sigortalılığın eşdeğer olup, Almanya’da kazanç yerine geçmekte olan ödeme olarak kabul edilen işsizlik parası gibi ödemeler mecburi sigortalılık gibi işlem görmektedir. Bekleme süresi de bu gibi ödemelerin sonunda başlamaktadır.

İki yıl sürmekte olan bekleme sürecinde yeniden Türkiye ya da Almanya’da bir sigorta süreci başlatılırsa iki yıllık süre her defasında mecburi sigortalılığın sona ermesiyle başlayacaktır. Bunun yanı sıra 65 yaşını doldurmuş olmalarına rağmen her iki ülkedeki prim ödeme sürelerinin toplamı 5 yılı bulmayan vatandaşlarımız 2 yıllık bekleme süresine dahil olmadan prim iadesi talebinde bulunabilecekler.

Etiketler : Sgk Prim İadesi
 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber